koperta
ekup@ekup.pl
różne obrazki do zapamiętania

Jak mieć pamięć niezawodną

Nie możesz przypomnieć sobie gdzie położyłaś książkę, czy gdzie się umówiłaś na spotkanie, a za to odpowiedzialna jest nasza pamięć. I choć pomagamy sobie różnymi udogodnieniami dla zapominalskich, zapisując notatki czy ustawiając powiadomienia w telefonie, nic nie zastąpi naszej pamięci. Jak o nią dbać, żeby była sprawna i nie robiła nam psikusów.

   Wiele obszarów mózgu jest związanych z procesem przechowywania pamięci. Inne obszary w mózgu są odpowiedzialne za pamięć sensoryczną, inne za krótkotrwałą, a jeszcze inne pole zajmuje pamięć długoterminowa. Mózg nie może przechowywać nieskończonej ilości informacji, stąd sam decyduje co przechowywać dłużej, a co zapisywać w pamięci krótkotrwałej na kilka sekund lub minut.

 

 

   Dobra pamięć zależy od siły i witalności naszego mózgu. Chwile zapomnienia zdarzają się wszystkim, ale gorzej kiedy pamięć szwankuje na tyle, ze utrudnia nam funkcjonowanie. Głęboka utrata pamięci zwykle jest skutkiem urazu fizycznego głowy i uszkodzenia neurologicznego mózgu. Głęboki zanik pamięci może też mieć podłoże psychiczne, spowodowane doznanymi gwałtownymi negatywnymi przeżyciami. Sytuacje głębokiej utraty pamięci nie są jednak zbyt powszechne, natomiast obniżenie sprawności zapamiętywania dotyka bardzo wiele osób.

Jak poprawić sprawność pamięci?

   Musimy przede wszystkim zadbać o nasz mózg, o dostateczne jego dotlenienie i odżywienie. Przede wszystkim aktywność fizyczna zwiększa przepływ krwi do mózgu. Codzienny ruch na świeżym powietrzu, choćby spacer zwiększają dotlenienie mózgu.

   Nasz umysł musimy ćwiczyć. Mózg ma niebywała zdolność zwaną neuroplastycznością, to cecha dzięki której mózg ma możliwość powiększania i budowania nowych sieci neuronalnych i usprawniania pamięci. Jednak żeby tą funkcję mózgu uruchomić wymaga to naszego wysiłku. Należy pobudzać mózg do wysiłku. Najlepiej jeśli jest to nowa aktywność, to bardziej stymuluje jego pracę. Trzeba stale uczyć się czegoś nowego. To nie znaczy, że koniecznie musimy sięgnąć po książki i uczyć się nowej wiedzy podręcznikowej.

Gra Słowna

 

   Aktywność mózgu pobudzana jest przy każdej nowej czynności wymagającej koncentracji i zapamiętywania informacji. Można dopasować aktywności których proces nauki, czy ćwiczenia są dla nas przyjemne. To może być rozwiązywanie zagadek, krzyżówek, nauka gry na instrumencie, gra w szachy, nauka nowych pojęć. Ważne, żeby te działania były systematyczne a w miarę rozwoju zwiększany poziom trudności, zaczynając zawsze od mniejszych wyzwań.

   Praktykuj też uważność, a także medytację. Medytacja dzięki ograniczeniu bodźców zewnętrznych i wprowadzeniu naszego ciała w stan relaksu, mocniej pozwala skupić umysł na zagłębianiu się w myślach. Badania naukowe potwierdziły, że ćwiczenie medytacyjne zwiększają możliwości zapamiętywania.

   Kolejnym niezwykle istotnym czynnikiem wpływającym na pracę naszego mózgu jest sen. Regularne pory zasypiania i wstawania, a także nieprzerywany sen jest podstawą dobrego wypoczywania i regeneracji mózgu. Ograniczmy ekspozycję na emitowane przez nasze telewizory i ekrany monitorów światło niebieskie, zwłaszcza przed snem, bo zaburza ono produkowanie melaminy, hormonu regulującego nasz sen.

 

 

   Niestety tabletki nasenne nie są tu rozwiązaniem, bo jak wykazały badania znaczna grupa leków nasennych działa bardzo niekorzystnie na pracę naszego mózgu. Ta grupa obejmuje też wiele leków uspokajających, przeciwdepresyjnych a także niektóre środki przeciwalergiczne. Dlatego też Amerykański Departament Zdrowia ma listę leków które w geriatrii raczej nie powinny być stosowane, bo przyczyniają się do pogłębienia demencji starczej.

   No i na końcu dieta dla mózgu. Korzystne w jadłospisie są produkty zawierające kwasy omega-3, witaminy z grupy B i przeciwutleniacze. Do tych produktów należą olej rybny, rzepakowy, oliwa z oliwek orzechy, fasola, łosoś, brokuły, jarmuż, szpinak, nasiona słonecznika, nasiona siemienia lnianego.

 

 

Administrator serwisu nie ponosi konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji z zakresu wiedzy specjalistycznej zaprezentowanej w serwisie ekup.pl.

Czy wiesz że:
Najszybszym zwierzęciem jest sokół wędrowny, który osiąga prędkość do 320 km/h.
Humor i Dowcipy