Rosnąca popularność ekologicznego stylu życia sprawia, że coraz więcej osób pragnie przysłużyć się środowisku. Czas najwyższy przejść od słów do czynów.
Wiele osób coraz głośniej rozprawia o ekologii, ale niewiele robi w tym kierunku. Na dobry start przygotowaliśmy kilka prostych rozwiązań, które nie wymagają dużego wysiłku i mogą zostać wcielone w życie od zaraz.
Wielorazowe woreczki
Zabieranie do sklepu własnej torby staje się normą. Mimo to, kupowane luzem owoce i warzywa nadal często pakujemy do foliowych jednorazówek. Tutaj pomocne są woreczki wykonane samodzielnie ze starych firanek, które można wielokrotnie prać. Ponadto, materiałowe torebki na produkty ważone coraz częściej można kupić w markecie. Co więcej, własne opakowania w dobie pandemii zwiększają szansę na uniknięcie zarażenia.
Picie wody z kranu
Promując zdrowy tryb życia często kupujemy wodę mineralną do celów spożywczych. Szklane opakowanie skutecznie zniechęcają dodatkowym ciężarem, który ma wpływ na ostateczną decyzję odnośnie zakupu. Często decydujemy się więc na wodę w plastikowych opakowaniach. Sterta szkodliwych dla środowiska opakowań rośnie, w portfelu nieco mniej, bo plastik też kosztuje, a tymczasem nie gorszej jakości wodę pitną mamy pod ręką.
Choć niektórym trudno w to uwierzyć, woda z kranu nadaje się do picia dzięki uzdatnianiu i stałym kontrolom jakości. A z usunięciem wyczuwalnego czasem chlorowego posmaku z łatwością poradzi sobie dzbanek filtrujący.
Domowe środki czystości
Zamiast inwestować w szkodliwą dla człowieka i środowiska chemię domową, można wykorzystać naturalne składniki, takie jak soda oczyszczona, kwasek cytrynowy czy ocet. Zmieszane w odpowiednich proporcjach tworzą miksturę, która usuwa kamień z armatury i pozbywa się zaschniętego tłuszczu z blachy do pieczenia. Wprowadzenie takich niewielkich zmian z pewnością wywrze pozytywny wpływ na naszą planetę.
Prostota tych działań i ich ekonomiczny aspekt powinny zachęcić do zmiany naszych rutynowych zachowań. Ekologia przestała być modnym stylem życia , a stała się niekwestionowanym obowiązkiem, bo przecież wszyscy chcemy żyć w przyjaznym środowisku.