koperta
ekup@ekup.pl
Problem z pamięcią

Jak Poprawić Pamięć? 5 Skutecznych Porad dla każdego

Każdy z nas chciały zachować dobrą sprawność umysłową do późnych lat. Wiemy jednak, że wraz z wiekiem nasza pamięć zaczyna szwankować i mamy trudności z koncentracją.

Alzheimera można pokonać

Jak pokazują badania już wieku 30 lat pojawiają się pierwsze problemy z aktywnością naszego mózgu. Miewamy problemy z zapamiętywaniem numerów telefonu, haseł, miejsc zostawionych przedmiotów, to utrudnia nam codzienne funkcjonowanie.

Żeby opóźnić proces starzenia się mózgu i dłużej zachować sprawność, powinniśmy stale stymulować mózg do pracy. Alzheimer to coraz częstsza choroba ludzi w podeszłym wieku, związana ze zwyrodnieniem układu nerwowego i uszkodzeniem kory mózgowej, wywołująca stany otępienne.

Choć przyczyna choroby nie jest do końca poznana i wiele wskazuje, że jest kilka czynników zwiększających prawdopodobieństwo zapadalności na chorobę. Jednym z nich jest mutacja genetyczna w rodzinie, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca.

Zatem co robić, by ten proces powstrzymać, jak poprawić pamięć? Otóż elementem obniżenia ryzyka zachorowalności na Alzheimera jest stały wysiłek umysłowy, pobudzający mózg do ciągłej aktywności.

Dlatego, żeby aktywizować komórki mózgowe musimy go „używać”

5 skutecznych wskazówek

Chcesz poprawić swoją pamięć? Dowiedz się, jak w 5 prostych krokach możesz poprawić skuteczność tej funkcji biologicznej. Poznaj czynniki, które przyczyniają się do wybudzenia mocy Twojej pamięci oraz przekonaj się, jak należycie z nich korzystać!

  • Ćwicz codziennie czynności wymagające odpowiedzialnego uczenia się.

Codzienne ćwiczenia i odpowiednie uczenie się przyczyniają się do poprawy Twojej pamięci. Możesz zacząć od gier słownych lub matematycznych krzyżówek które wymagają logicznego myślenia. Możesz także powtarzać informacje o dotychczas poznanych technikach i strategiach.

  • Wykorzystuj zasoby Internetu, aby twoja pamięć była efektywniejsza.

Wykorzystuj zasoby internetu i serwisów społecznościowych, aby poprawić swoją pamięć. Wybierz grupy lub kanały na YouTube, które pomogą Ci w uczeniu się nowych słów i technik pamięciowych. Możesz także subskrybować strony lub blogi, które dostarczają treści edukacyjne. Korzystanie z tych źródeł online może być bardzo przydatne w pracy nad poprawieniem jakości pamięci.

  • Ćwicz systematycznie gry pamięciowe.

Gry pamięciowe to doskonały sposób, aby regularnie ćwiczyć swoje zdolności poznawcze. Mogą one pomóc w przypominaniu sobie ważnych informacji i poprawieniu zdolności jasnego myślenia. Do gier pamięciowych najlepiej wykorzystać ulubione filmy lub stare gry logiczne. Możesz tworzyć listę słów do odgadnięcia, ciągi liczb lub opowiadać historie, które będziesz musiał powtórzyć. Spróbuj również uczyć się nowych języków, aby obudzić aktywność umysłową.

  • Używaj wielokrotnego przypomnienia i technik skróconej formy uczenia się.

Wielokrotne przypomnienie i techniki skróconej formy uczenia się mogą być pomocne w poprawianiu pamięci. Przypominanie informacji regularnie pozwala lepiej zapamiętywać materiał. Możesz również nagrać sobie kluczowe informacje, utworzyć notatki, rozerwać informację na części oraz tworzyć elementy graficzne i mnemotechniki aby wspierać łatwiejsze zapamiętywanie danych.

  • Wybierz dietę bogatą w oleje Omega 3 i produkty pełnoziarniste dla lepszej pamięci.

Dieta bogata w oleje Omega 3, jak również produkty pełnoziarniste jest bardzo istotnym czynnikiem dla zdrowia i poprawy pamięci. Omega 3 ma szereg korzyści zdrowotnych i może zwiększyć funkcjonalność pamięciową. Oleje Omega 3 mogą być spożywane pochodzące z tłustych ryb i najlepsze źródło to oliwa z oliwek. Produkty pełnoziarniste obejmują chleb razowy i płatki owsiane, które skutecznie utrzymują najwyższy poziom glukozy we krwi dostarczając energii do mózgu.

Gra słowna eKup pozwoli Ci polepszyć pamięć!

Powszechnie wiadomo, że ,, nieużywane organy zamierają” więc myśl, myśl, myśl.... Nie chodzi tu o studiowanie rozpraw filozoficznych, ale skupianie umysłu na zapamiętywaniu, nowych aktywnościach wymagających nauki.

To może być uczenie się wierszy na pamięć, może nauka języka obcego, rysunku, muzyki. Wiele starszych osób chętnie sięga po krzyżówki i jest to też świetny sposób treningu pamięci.

W sieci można znaleźć też gry, quizy i różne zagadki logiczne, które mogą być odskocznią od oklepanych krzyżówek. Młodych ludzi, którzy chętnie korzystają z internetu i tam szukają rozrywki umysłowej, bo na rozwiązywanie długiej krzyżówki nie mają czasu, może zachęcić do zabawy zagadka słowna albo gra w literki.

Jest to krzyżówka w pigułce, krótka gra słowna, która wymaga odgadnięcia tylko jednego hasła, lub słowa. Zazwyczaj tematyka haseł jest bardzo różnorodna i wymaga posiadania szerszej nieco wiedzy, co mobilizuje do szukania pomysłów w zakamarkach naszej pamięci.

Niby proste literki, ale jednak przemyślane wybieranie zestawów samogłosek i spółgłosek, decyduje o tempie odgadnięcia zagadki.

Dodatkowo dochodzi element rywalizacji z innymi graczami, możemy ścigać się w rankingu zdobytych punktów i porównywać umiejętności.

 

Czy wiesz że:
Średnie ludzkie serce bije do 3 miliardów razy w ciągu całego życia.
Humor i Dowcipy