koperta
ekup@ekup.pl
dysk twardy

Czy wyciekły wrażliwe dane Twojego sklepu online?

Facebook zarejestrował w kwietniu tego roku potężny wyciek danych osobowych. Nazwy kont, adresy e-mail, numery telefonów, wraz z innymi danymi ponad 533 mln subskrybentów trafiło do internetu.

Naruszenia danych osobowych stają się plagą. Dane ponad pół miliarda użytkowników Facebooka można było pobrać z jednego z forów internetowych, całkiem za darmo. Jak się można domyślić, były tam też informacje subskrybentów z Polski. Prawie 2,7 mln kont polskich użytkowników wyciekło i teraz ich dane krążą po sieci.

Niemal każdy właściciel sklepu online rozpoczyna promowanie swojego biznesu właśnie na Facebooku. Trudno ocenić, jaki odsetek rozpowszechnionych adresów e-mail, stanowią adresy sprzedawców online. I nie chodzi tu o powszechnie udostępniane adresy służące do kontaktu z klientem, a o niepublikowane adresy właścicieli witryn, które często wykorzystywane są do wrażliwych operacji, np. w płatnościach online.


Taka baza danych, to nie lada gratka dla cyberprzestępców. Wykorzystując software'owe automaty mogą nękać tysiące niczego nieświadomych sprzedawców e-mailami, próbując różnego rodzaju wyłudzeń, czy też starając się pozyskać zestaw dodatkowych informacji do dalszej działalności przestępczej.

Facebookowy wyciek udostępnił przestępcom wiele dodatkowych informacji o użytkownikach, które umożliwiają zaawansowane ataki z wykorzystaniem socjotechniki. Dysponując prywatnymi danymi, działania oszustów mogą być bardziej skuteczne. Znając email, adres zamieszkania, zainteresowania oraz rodzaj prowadzonego biznesu, przestępcy są w stanie wygenerować wyrafinowany scenariusz z klientem realizującym zakup w roli głównej, którego jedynym celem jest wyłudzenie pieniędzy.

Warto zatem upewnić się, że nasz adres e-mail nie wyciekł i możemy czuć się bezpiecznie. Dostępny na tej stronie WERYFIKATOR umożliwia przeskanowanie bazy z ponad 11 miliardami rekordów zebranych z największych w historii wycieków danych. Wynikiem wyszukiwania będzie liczba źródeł wycieków, w których pojawił się wprowadzony adres e-mail.

Więcej o źródłach wycieków oraz o repozytorium z ujawnionymi danymi, z którego korzysta WERYFIKATOR, znajdziesz w artykule" Sprawdź, czy Twoje dane zostały ujawnione".

Czy wiesz że:
Najszybszym zwierzęciem jest sokół wędrowny, który osiąga prędkość do 320 km/h.
Humor i Dowcipy