.

Dotacje unijna dla sklepów online

dotacje unijne

 

Uruchomienie własnego sklepu online nie jest ani trudne, ani zbyt kosztowne. Wymaga jednak stałego dopływu gotówki na prowadzenie i rozwijanie biznesu. Wielkość sprzedaży, szczególnie w początkowej fazie działalności, na pewno nie pokryje tych potrzeb. Co zrobić, by jakoś przetrwać ten trudny, początkowy okres?

 

Jeżeli nie dysponujemy zasobnym portfelem, to pierwszą myślą, która przychodzi do głowy, jest zaciągnięcie kredytu w banku. Jest to ostatnia rzecz, którą powinniśmy wziąć pod uwagę, gdyż istnieją znacznie atrakcyjniejsze opcje. Chociażby dotacja na sklep internetowy z Urzędu Pracy. Pozyskanie tych środków nie jest zbyt skomplikowane.

Jednak, by taką opcję rozważać, trzeba spełnić kilka krytycznych warunków. Trzeba posiadać status osoby bezrobotnej (można go uzyskać nawet zaraz przed złożeniem wniosku o dofinansowanie), przy czym konieczne jest zadeklarowanie gotowości do podjęcia pracy, jeżeli taka propozycji zatrudnienia lub stażu wyjdzie z urzędu (odmowa bez dobrego uzasadnienia zablokuje otrzymanie dofinansowania).

Dodatkowo nie można też:

 • prowadzić działalności gospodarczej (nie można jej mieć w całym okresie ostatnich 12 miesięcy przed złożeniem wniosku)
 • być studentem studiów dziennych (jednak akceptowane są studia zaoczne)
 • być karanym w ciągu ostatnich dwóch lat za przestępstwa gospodarcze
 • posiadać innych, aktywnych wniosków o dofinansowanie

Bezzwrotna dotacja z Urzędu Pracy zostanie przyznana pod warunkiem, że wnioskodawca nie przerwie swojej działalności przez 12 miesięcy, a otrzymane środki wydane zostaną według wcześniejszej deklaracji. W przeciwnym razie Urząd Pracy zażąda zwrotu dotacji wraz z odsetkami.

Wyszukiwarka

 

Ten typ finansowania sklepów ma dosyć istotne ograniczenie. Otóż, żeby ubiegać się o taką dotację trzeba posiadać sklep stacjonarny. Intencją funduszu pomocowego z Urzędu Pracy nie jest przekształcenie fizycznego biznesu w wirtualny, a raczej rozbudowanie istniejącej działalności o dodatkowe kanały sprzedaży, właśnie w obszarze e-commerce. Oczywiście można założyć swój własny sklep stacjonarny, by otrzymać dotacje, a następnie rozwijać jedynie kanał wirtualny, ale to byłoby coś na kształt łapania się prawą ręką za lewe ucho.

Dotacja dla sklepów z Funduszy Europejskich

Dotacje unijne na sklepy online są idealnym i właściwie jedynym rozwiązaniem dla osób, które planują rozwijać biznes tylko w obszarze e-commerce. Nie ma obowiązku posiadania placówek handlowych, a środki z Funduszu Europejskiego można w całości wykorzystać na tworzenie i rozwijanie sklepu internetowego. Dobrze opracowany wniosek, z przemyślanym biznesplanem umożliwi uzyskanie wsparcia nawet do 600 tys. zł.

Polacy mają prawo do korzystania z dotacji unijnych, dzięki obecności Polski w strukturach europejskich. Od wielu lat polscy przedsiębiorcy występują o przyznanie Funduszy Europejskich. Wniosek o skorzystanie z któregoś z funduszy strukturalnych musi zawierać rzetelne i precyzyjne informacje, opisujące szczegółowo cele, na które środki finansowe mają trafić. Akceptowalne są wydatki na:

 • budowa nowego sklepu online
 • rozbudowa istniejącego sklepu online
 • zaimplementowanie rozwiązania informatycznego wspierającego procesy biznesowe sklepu
 • promocja sklepu online w Internecie
 • utrzymanie sklepu internetowego na serwerze (hosting)

Należy dokładnie zaplanować proces powstawania i późniejszego funkcjonowania sklepu, a w szczególności: jakie produkty będą w ofercie, jaka będzie grupa docelowa, do której skierowana będzie oferta, jakie zostaną wybrane metody promocji sklepu. Do dyspozycji jest kilka programów z obszaru e-commerce, warto więc wziąć pod uwagę każdy z nich.

Podstawową kwestią jaką musimy spełnić, aby otrzymać dofinansowanie na sklep internetowy jest dokładny biznesplan z zaznaczeniem na co zostaną przeznaczone środki. Od strony technicznej w biznesplanie należy przedstawić kalkulację finansową uwzględniającą: szacunkowe środki na oprogramowanie sklepu internetowego, koszty związane z cyklicznymi opłatami hostingowymi, roczna opłata za ogólnodostępną domenę sklepu, orientacyjne wydatki na np. kampanię Google Ads, kwoty miesięcznych opłat za pozycjonowanie sklepu internetowego.

 

Czytaj też:

e-commerce - Facebook Jak wypromować sklep internetowy na Facebooku?
Cypr - mapa Przeniesienie firmy na Cypr to niższe podatki

 

x

Zgłoś Sklep

* pola wymagane

 • Wystąpił problem z Twoim zgłoszeniem!
1. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez administratora portalu ekup.pl, celem realizacji oferowanych usług jak równieżw celach marketingowych.
2. Podaję dane osobowe dobrowolnie i oświadczam, że są one zgodne z prawdą.
3. Zapoznałem(-am) się z regulaminem w zakresie przetwarzania danych osobowych, w tym z informacją o celu i sposobach przetwarzania danych osobowych oraz prawie dostępu do treści swoich danych i prawie ich poprawiania.

Kontakt z Ekup

Wszelkie pytania i uwagi prosimy przesyłać do Biura Obsługi Klienta na adres e-mail: ekup@ekup.pl

Formularz

Kliknij ikonę obok i wypełnij pola obowiązkowe, a następnie kliknikj "Wyślij"
x

Formularz

* pola wymagane

 • Wystąpił problem z Twoim zgłoszeniem!

Dziękujemy za Twoją wiadomość!

1. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez administratora portalu ekup.pl, celem realizacji oferowanych usług jak równieżw celach marketingowych.
2. Podaję dane osobowe dobrowolnie i oświadczam, że są one zgodne z prawdą.
3. Zapoznałem(-am) się z regulaminem w zakresie przetwarzania danych osobowych, w tym z informacją o celu i sposobach przetwarzania danych osobowych oraz prawie dostępu do treści swoich danych i prawie ich poprawiania.