Zgodnie z artykułem 129, ustęp 1 konstytucji: ważność wyboru prezydenta stwierdza Sąd Najwyższy, czyli organ władzy sądowniczej, spełniający wszystkie standardy sądu opisane w polskiej konstytucji
Skomentował uchwałę Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych ( IKNiSP ) doktor Mikołaj Małecki z Uniwersytetu Jagiellońskiego. "Z perspektywy ustrojowej nie wiemy do końca, co się stało dzisiaj w Sądzie Najwyższym" - powiedział doktor Małecki.
IKNiSP stwierdziła w dzisiejszej uchwale, że tegoroczne wybory na prezydenta RP są ważne. Jednak konstytucjonaliści i środowisko prawnicze mają szereg zastrzeżeń. Najważniejsze zastrzeżenie dotyczy organu oceniającego ważność wyboru Prezydenta Rzeczypospolitej, którym według zapisów konstytucji jest Sąd Najwyższy, a nie jedna jego izba.
Ponadto w skład Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych wchodzą sędziowie, którzy w świetle uchwały Sądu Najwyższego ze stycznia tego roku są sędziami niewłaściwie obsadzonymi, więc powinni być wyłączeni z orzekania nawet w sprawach znacznie mniejszej wagi niż wybory prezydenckie.
Wadliwe powołanie Andrzeja Dudy na prezydenta RP będzie miało daleko idące konsekwencje, jak choćby nieuznanie jego prezydentury w UE.
Źródło: TVN24
Czytaj też:
![]() |
Mąż znanej dziennikarki TVP Info za kratami! |
![]() |
A więc zabójstwo! Kogo kryje pisowska prokuratura? |