.

Przeniesienie firmy na Cypr to niższe podatki

Cypr - mapa

 

Cypr jest krajem należącym do tzw. rajów podatkowych. Obowiązujący tam system prawny sprzyja założeniu i prowadzeniu firmy. Plany związane z podniesieniem podatków w ramach "Polskiego Ładu" powodują, że coraz więcej przedsiębiorców rozważa przeniesienie tam działalności biznesowej, bo przecież Cypr jest też członkiem Unii Europejskiej.

 

Członkostwo Cypru w Unii Europejskiej jest silnym argumentem, który dodatkowo wspiera niski podatek dochodowy dla osób prawnych, ustalony na poziomie 12.5%. Do tego istnieją różnego rodzaju ulgi pozwalające na obniżenie tego podatku o ok 2%.

Polska zdecydowanie do rajów podatkowych nie należy. A ostatnie, szeroko komentowane zapowiedzi rządzących dotyczące "Polskiego Ładu", przesuwają Polskę w drugą stronę - do puli krajów, gdzie daniny są najwyższe.

Otóż projekt Zjednoczonej Prawicy zakłada, że składki zdrowotnej nie będzie można odliczyć od podatku i co więcej, będzie obliczana od całego dochodu. Wyższa kwota zwolniona od podatku oraz podwyższony drugi próg podatkowy, niewiele złagodzą obciążenia wynikające ze sposobu naliczania składki zdrowotnej.

Osoby prowadzące działalność gospodarczą, a w szczególności samozatrudnieni, których to zdecydowanie przybyło w ostatnich latach, dostaną mocno po kieszeni. Właściciel sklepu internetowego, któremu udało się przejść karkołomną drogę i jakoś rozkręcić sprzedaż pozwalającą osiągać dochody rzędu 10 tys. zł brutto miesięcznie, zapłaci dodatkowo prawie 3,5 tys. zł w skali roku.

Powyższe dane podajemy za Gazetą Wyborczą, która opublikowała tabelkę z szacunkowymi wyliczeniami dodatkowych obciążeń, w zależności od wysokości kwoty miesięcznego wynagrodzenia brutto. 

Zgoda na założenie działalności

Założenie firmy na Cyprze nie jest zbyt skomplikowaną procedurą i zazwyczaj trwa do 1 miesiąca. Jest to proces składający się z dwóch etapów. Pierwszym etapem jest uzyskanie zgody Ministerstwa Handlu, Przemysłu i Turystyki. W tym celu należy najpierw podjąć decyzję co do formy prowadzonej działalności:

 • spółka osobowa
 • spółka korporacyjna
 • spółka europejska
 • oddział firmy
 • samozatrudnienie

Następnie należy wypełnić wniosek zawierający: nazwę firmy, opis planowanej działalności wraz z miejscem jej wykonywania, dane dotyczące ewentualnych wspólników, warunków oraz daty rozpoczęcia działalności.

Złożenie wniosku rejestracyjnego

Po uzyskaniu zgody na założenie działalności gospodarczej przechodzimy do drugiego etapu, jakim jest złożenie wniosku rejestracyjnego. Trzeba określić wysokość kapitału zakładowego, ale na Cyprze nie obowiązuje jego minimalna wysokość i nie jest wymagane faktyczne pokrycie kapitału zakładowego. Do wniosku rejestracyjnego należy dołączyć:

 • adres spółki
 • umowę i statut spółki
 • wysokość kapitału spółki
 • dane wspólnika lub wspólników: nazwisko, adres, narodowość
 • kopie dowodów tożsamości (paszportów lub dowodów osobistych) wspólników i dane o przypisanych udziałach
 • dane personalne członków zarządu spółki
 • dane tzw. sekretariatu/sekretarza firmy

W rejestrze spółek nie ma danych zakładającego biznes i udziałowców. Umieszczani są tam reprezentanci firmy, czyli członkowie zarządu i sekretarze, których musi być przynajmniej po jednym. Działają oni na zlecenie założyciela firmy, który kieruje działalnością firmy i jest faktycznym beneficjentem.

Wyszukiwarka

 

Rezydencja podatkowa

Mieszkając w Polsce nadal jesteśmy zobowiązani płacić podatek w miejscu naszej rezydencji, bez względu na to, czy nasze dochody pochodzą z firmy zagranicznej. Za rezydenta uznaje się osobę, która mieszka w Polsce łącznie 183 dni i tu prowadzi swoje gospodarstwo rodzinne. Chcąc uniknąć podwójnego opodatkowania należy zmienić rezydencję na cypryjską i wielu klientów decyduje się na takie rozwiązanie.

Zwłaszcza osoby z branży informatycznej, którzy mogą pracować z dowolnego miejsca na świecie, korzystają z takiego rozwiązania. Wystarczy przebywać minimum 60 dni i wynajmować lokal na Cyprze, by uzyskać cypryjską rezydencję podatkową. Nie jest to długi czas, a wręcz idealny, żeby cieszyć się urlopem w atrakcyjnym miejscu, na który z pewnością będzie stać dzięki oszczędnościom na podatkach.

 

Czytaj też:

SEO - Reklama Google Ads Jak wypromować sklep internetowy?
dysk z wyciekającymi danymi Czy wyciekły wrażliwe dane Twojego sklepu online?

 

x

Zgłoś Sklep

* pola wymagane

 • Wystąpił problem z Twoim zgłoszeniem!
1. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez administratora portalu ekup.pl, celem realizacji oferowanych usług jak równieżw celach marketingowych.
2. Podaję dane osobowe dobrowolnie i oświadczam, że są one zgodne z prawdą.
3. Zapoznałem(-am) się z regulaminem w zakresie przetwarzania danych osobowych, w tym z informacją o celu i sposobach przetwarzania danych osobowych oraz prawie dostępu do treści swoich danych i prawie ich poprawiania.

Kontakt z Ekup

Wszelkie pytania i uwagi prosimy przesyłać do Biura Obsługi Klienta na adres e-mail: ekup@ekup.pl

Formularz

Kliknij ikonę obok i wypełnij pola obowiązkowe, a następnie kliknikj "Wyślij"
x

Formularz

* pola wymagane

 • Wystąpił problem z Twoim zgłoszeniem!

Dziękujemy za Twoją wiadomość!

1. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez administratora portalu ekup.pl, celem realizacji oferowanych usług jak równieżw celach marketingowych.
2. Podaję dane osobowe dobrowolnie i oświadczam, że są one zgodne z prawdą.
3. Zapoznałem(-am) się z regulaminem w zakresie przetwarzania danych osobowych, w tym z informacją o celu i sposobach przetwarzania danych osobowych oraz prawie dostępu do treści swoich danych i prawie ich poprawiania.