koperta
ekup@ekup.pl
opłacane zakupy w kasie

Sklep społeczny - chleb za 50 gr, worki warzyw za

Strzałem w dziesiątkę okazała się nowa inicjatywa fundacji Wolne Miejsca, która pomaga osobom ubogim i samotnym. Pierwszy miesiąc działalności sklepu społecznego zakończył się pełnym sukcesem. 

   Prezes fundacja Wolne Miejsca, Mikołaj Rykowski, mówił w TOK FM o próbach wypracowania koncepcji pomocy społecznej rozwiniętej na szeroką skalę. Podpatrzyli pomysł organizacji soma, która w Wiedniu uruchomiła kilkanaście sklepów socjalnych. Idea spodobała się, czego efektem jest właśnie pierwszy sklep tego typu w Katowicach.

   W sklepie można kupić zarówno produkty spożywcze, jak również wybrane artykuły chemii gospodarczej oraz odzieży. Ceny są rzeczywiście konkurencyjne. Chleb można nabyć za 50 groszy, a woreczki z warzywami za złotówkę. Cena nowych ubrań nie przekracza 10 zł. Produkty sklepu socjalnego są towarami pełnowartościowymi, aczkolwiek z krótką datą przydatności.


   Nie każdy może zostać klientem takiego sklepu.  Przeznaczony jest dla osób korzystających z pomocy społecznej  na podstawie zaświadczeń wydawanych przez MOPS. Są to osoby, których zarobki nie przekraczają 1400 złotych, lub 1000 złotych na każdego członka rodziny. Uprawnieni są też wolontariusze fundacji Wolne Miejsca oraz seniorzy, którzy ukończyli 75 lat.

W planach sklepu socjalnego jest wdrożenie nowego systemu elektronicznego, który usprawni jego działanie, a także zapewni lepszą weryfikację klientów, eliminując tych, których stać na zaopatrywanie się w sklepach regularnych. Fundacja zadeklarowała, że na tym jednym sklepie nie poprzestanie.

Źródło: Tokfm.pl

Czy wiesz że:
Najszybszym zwierzęciem jest sokół wędrowny, który osiąga prędkość do 320 km/h.
Humor i Dowcipy