.

Zdjęcia produktowe w sklepie internetowym

robienie zdjęcia

 

We współczesnym świecie obraz, zdjęcie jest najlepszą formą przekazu, a w sklepie internetowym fotografia jest niezbędna do zaprezentowania sprzedawanego produktu.

 

Myśląc o swoim sklepie internetowym, zawsze musimy stawiać się w roli klienta i jego potrzeb. Konsument zwracając uwagę na produkt, w pierwszej kolejności patrzy na zdjęcie. Nawet sprzedając zwykłe gwoździe, obrazek łatwiej da nabywcy wyobrażenie o modelu, wielkości łebka, ryflowaniu, długości i zaostrzeniu trzpienia.

Co dopiero mówić o sprzedaży odzieży, biżuterii, mebli, zabawek itd. W większości przypadków to fotografia decyduje o zakupie produktu, a na pewno jest pierwszym impulsem kierującym uwagę klienta na produkt.

Jakie mamy możliwości prezentowania produktów w naszym sklepie?

Bardzo duże firmy produkujące i sprzedające swoje wyroby, mają całą kampanię przygotowującą produkt do zaprezentowania go w sklepie. Zdjęcia są robione przez profesjonalne studia fotograficzne, w przypadku odzieży z zaangażowaniem modelek z topowych agencji.

Nieraz prezentacja uzupełniona jest krótkim filmem. Specjalne sesje zdjęciowe wykorzystuje się do tworzenia katalogów, reklam, proponowanych stylizacji czy zaprezentowania funkcji lub działania sprzedawanego urządzenia. To jednak bardzo kosztowne przedsięwzięcie.
Sesje zdjęciowe gwiazdMając mniejszy sklep odzieżowy, obuwniczy czy jubilerski, możemy skorzystać z usług fachowych firm i zamówić nietuzinkową sesję fotograficzną, ale musimy się liczyć z dużym wydatkiem.

Zdjęcia pozowane z udziałem modelki z odpowiednią aranżacją, czasem w plenerze, wiążą się z większym nakładem środków i mają swoją cenę. Koszt sesji zdjęciowej dla kilku produktów zaczyna się od kwoty 2500 zł w górę.

Oczywiście zdjęcia z udziałem modela nie muszą być artystycznym projektem, mogą mieć formę najprostszej prezentacji tzw. lookbook. Tutaj cena uzależniona jest od ilości zdjęć, jest też inna w różnych miastach, ale waha się od 35 zł przy dużej ilości zdjęć, do około 50 zł za jeden produkt.

Taka forma zaprezentowania odzieży jest bardzo atrakcyjna, lepiej eksponuje produkt a odbiorcy łatwiej wyobrazić sobie siebie w danym fasonie. Wysoka cena jest tu jedynym stoperem.

Tańszą ofertą są zdjęcia typu ghost, przestawiające odzież na niewidocznym, jakby przeźroczystym manekinie. Nie ma transparentnych manekinów i wykonanie takiej fotografii to efekt obróbki zdjęć, nakładania kilku obrazów na siebie, retuszowania, dodania tła, usunięcia cieni.

Wykonanie jednego projektu wymaga sporo nakładu pracy, dlatego cena finalnego zdjęcia to 25-60 zł od sztuki. Cena prasowania odzieży do zdjęcia, nie zawsze jest ujęta w cenniku i stanowi czasem dodatkowy koszt. Zaletą tego typu fotografii jest to, że ujęcia wszystkich produktów są spójne, w jednym schemacie.

Nieco tańsze mogą być zdjęcia produktowe z branży nieodzieżowej, które nie wymagają ujęć na manekinie. Koszty zależne są od wielkości zlecenia, im więcej zamówionych zdjęć tym niższa cena. Eksponaty można odpowiednio doświetlić, dopasować odpowiednie tło, zrobić cień a także przedstawić przedmiot w ujęciu z dowolnej perspektywy.

Pełen, szczegółowy podgląd gwarantują zdjęcia w widoku 360 stopni. Obrotowe zdjęcie wyrobu umożliwia obejrzenie produktu z każdej strony, ale ich cena to górny pułap widełek cenowych.

Przedstawione możliwości fotografowania produktów są dostępne w szerokiej bazie firm w internecie. Można znaleźć usługodawcę oferującego robienie zdjęć u klienta, lub z wysyłką towaru. Należy pamiętać, że decydując się na wybór usługi, wypada sprawdzić rzetelność firmy i zabezpieczyć się stosowną umową, zwłaszcza kiedy powierzamy nasz towar.

Naszą czujność powinny wzbudzić też usługi znacznie poniżej obowiązujących na rynku cen. Atrakcyjniejsza oferta może przekładać się na jakość finalnego produktu. Zalecamy przed powierzeniem zlecenia, zamówić próbne pojedyncze fotografie dla ocenienia efektu.

Choć profesjonalne zdjęcia są atutem dla sklepu, to nowe firmy, generujące mały obrót, nie zawsze stać na taką inwestycję. Ta usługa jest opłacalna dla sklepów, które oferowany towar mają w wielu egzemplarzach. Dla sprzedawców, którzy wystawiają pojedyncze egzemplarze towaru, zbyt kosztowne może okazać się zlecanie fotografii produktowej firmie zewnętrznej.

Często producenci lub hurtownicy udostępniają licencję na publikowanie swoich zdjęć oferowanych artykułów, jest to nawet w interesie producentów, bo to ułatwia sprzedaż. Nie mając jednak zdjęć, jesteśmy zmuszeni sami zrobić odpowiednie fotografie. Własne utrwalenie obrazu wpływa też na ranking naszej strony. W skomplikowanym algorytmie, który Google ocenia pozycjonując naszą stronę w wynikach wyszukiwania, unikatowe zdjęcia na pewno są plusem.

Jak robić zdjęcia do sklepu i na co zwrócić uwagę?

Zdjęcie ze smartfonaPo pierwsze urządzenie do fotografowania. Nie musimy inwestować w drogi sprzęt fotograficzny, nowoczesne smartfony są wyposażone w aparaty o bardzo dobrych parametrach. Opcje aparatu w telefonie dają możliwości przybliżania obiektu, używania lampy błyskowej, a wspomagane przez sztuczną inteligencje, umożliwiają uzyskanie świetnego obrazu jednym kliknięciem. Smartfon z dobrej klasy aparatem można kupić już do 1000 zł.

Ale aparat to jeszcze nie wszystko. Chcąc zrobić dobrą fotografię, musimy mieć miejsce, na którym będziemy umieszczać fotografowany obiekt. W fotografii produktowej, niedużych przedmiotów, wystarczy jednolite tło i dobre oświetlenie. Tak naprawdę dobrym tłem jest gładka kartka papieru, biały karton.

Żeby na zdjęciu uniknąć efektu cieni, wykorzystuje się namioty bezcieniowe. Ułatwiają one równomierne rozłożenia światła i uzyskanie jednolicie oświetlonego produktu. Blenda namiotu rozprasza i zmiękcza światło eliminując powstawanie cieni. W komplecie z namiotem trzeba zaopatrzyć się w lampy do podświetlenia obiektu. Cały zestaw, dla przedmiotów o małych i średnich gabarytach, można kupić za około 200 zł.

Do wyboru mamy namiot bezcieniowy albo stół bezcieniowy. Stół bezcieniowy daje dodatkową możliwość podświetlenia rzeczy od dołu i uzyskania efektu większego kontrastu i jaśniejszego tła. W gotowych zestawach zazwyczaj sprzedający oferują dodatkowe 2-3 tła kolorystyczne, oprócz białego. Najpowszechniej wykorzystuje się tło białe, szare lub czarne. Czarne tło jest trudniejsze ze względu na drobinki kurzu, pyłku, które przy zdjęciach makro (w dużym powiększeniu) są widoczne.

Zdjęcia makro są wykonywane dla małych przedmiotów, w których zależy nam na uwidocznieniu detali. Biżuterię fotografuje się w formacie makro i zrobienie dobrych zdjęć jest nie lada sztuką. Największym problemem jest oświetlenie przedmiotu, bo refleksy dobijają się od błyszczących powierzchni metalu.

Zdjęcia biżuterii w bardzo dużym powiększeniu uwidaczniają ewentualne ryski, które gołym okiem są nie widoczne i nie są wadą produktu. Dlatego fotografie wymagają nieraz pewnej korekty w programie graficznym, niwelującym niedoskonałości. Wybierając tła też musimy mieć świadomość, że przybliżone zdjęcie produktowe pokaże też fakturę tła. Najlepiej wybierać tła o gładkiej, matowej powierzchni i jednolitej neutralnej barwie.

Niemniej trudniejszym tematem jest fotografowanie odzieży. Rozłożenie ubrania na płasko i zrobienie fotografii z góry, da słabe wyobrażenie o stroju. Jest to ostateczne rozwiązanie i może spełnić swoje zadanie w przypadku prostych fasonów np. t-shirtów czy odzieży dla dzieci śpioszków, kaftaników.

Ubranie lepiej zaprezentuje się na modelu lub manekinie. Żeby jednak zadanie się powiodło musimy trzymać się pewnych zasad i unikać błędów.

Wyszukiwarka

Szukamy modelki.

Zdjęcie odzieży zaprezentowane na żywej postaci, zaczynamy od wybrania naszej modelki lub modela. Znalezienie ładnej dziewczyny o proporcjonalnych kształtach wśród znajomych, sąsiadów, koleżanek, nie będzie trudne, a na sesje zdjęciową większość zgodzi się z ochotą. Z modelem męskim może być większy problem, wprawdzie przystojniaków nie brak, ale mężczyźni rzadziej lubią się fotografować.

Jak już mamy modelkę to pamiętajmy, że jest ona (może to brzydko zabrzmi ) wieszakiem na ubranie. Często zapominamy o tym i nie eksponujemy odzieży tylko dziewczynę. Bardzo mocny, wyzywający makijaż, dziwne pozycja ciała, dzióbki na zdjęciach, mogą pasować do asortymentu bielizny erotycznej, ale nie mają nic wspólnego z klasą i stylem.

Patrząc od strony klienta, przyszły kupujący oglądając zdjęcie, chce siebie wyobrazić w stroju. Jak zobaczy pana w skórzanej drogiej kurtce ale opiętej na opasłym brzuchu, to na pewno go nie zachęci.

Kreacja powinna mieć kilka ujęć, na pewno z przodu i tyłu. Można zrobić zbliżenie na fakturę materiału lub detale wykończenia. Flagowe pierwsze widoczne zdjęcie produktu powinno być w jednym schemacie, na sylwetce najlepiej stojącej i na jednakowym tle. Utrzymanie takiej harmonii, jest bardziej czytelne i eleganckie. Dobrze jeśli na zdjęciach występuje jedna, ta sama osoba prezentująca, ewentualnie druga. Zbyt dużo różnych twarzy, sylwetek też stworzy chaos.

Wybieramy tło zdjęcia.

Pierwsza zasada jest taka, lepiej w tle mniej niż za dużo. Odbiorca ma się skupiać na produkcie, niech to więc będzie tło gładkiej ściany, ale już nie salon gdzie stoi lampa, telewizor, flakon, kanapa z pluszakami, regał z książkami. Widywałam już zdjęcia odzieży na tle zagraconej kuchni albo w łazience, gdzie w lustrze odbijała się toaleta.

Słabo doświetlone kąty, czy przymierzalnie w sklepie, nie wyeksponują właściwie odzieży. Jeśli nie mamy odpowiedniego pomieszczenia, to zainwestujmy w tło fotograficzne na stelażu, najlepiej białe, to wydatek rzędu 150 zł. Wybierajmy tła raczej bez wzorów, nadadzą się do każdej stylizacji.

Robienie zdjęć.

Ujęcie postaci nie musi obejmować całej sylwetki kiedy wystawiamy nas sprzedaż bluzkę, sweter, żakiet czy inną część górnej damskiej garderoby. To samo dotyczy dolnej części garderoby, choć jedno z ujęć powinno obejmować całą postać. Jednak zdjęcia gdzie model na fotografii ma „odciętą” głowę, albo jeszcze gorzej zamazaną twarz białym tłem jest kiczem.

Równie nieprofesjonalnie wyglądają zdjęcia, które modelka robi sobie sama smartfonem trzymanym w ręce. Selfie jest dobre na bloga, Instagram, ale w sklepie jako zdjęcie produktowe obniża jego rangę. Nie wspominając już, że tak zrobione zdjęcie, od góry, ujmuje postać pod innym kątem i proporcje sylwetki są zniekształcone. To najłatwiejszy sposób zrobienia zdjęcia, ale warto się wysilić, zaangażować drugą osobę do pomocy, żeby podnieść prestiż swojego sklepu.


Manekin sklepowyJeśli nie mamy modela, zdjęcia możemy zrobić na manekinie. Stojaki wprawdzie nie mają plastyczności, trudniej dopasować odzież, ale lepsze to niż zdjęcie na wieszaku.

Ceny manekinów to koszt; od najtańszych krawieckich około 100 zł, do wielopostaciowych manekinów wystawowych od 450 zł. Ceny mniejszych ekspozytorów np. torsów, popiersi, kończyn są odpowiednio tańsze. Taki sposób prezentacji często wykorzystywany są do demonstrowania bielizny; biustonoszy, pończoch, fig.

Prowadząc sklep internetowy możemy wykorzystywać jeszcze inne możliwości prezentowania odzieży. Nie chodzi tu o zdjęcia pierwszoplanowe produktu, ale o galerię, która może być uzupełnieniem strony. Zaproponować można przykładowe stylizacje, w różnych sceneriach, plenerach, bardziej swobodne.

Ciekawym rozwiązaniem jest korzystanie ze zdjęć prezentowanych przez klientki. Sklepy zachęcają osoby kupujące do dzielenia się zdjęciami swoich stylizacji w zakupionych ubraniach. Niektóre z tych fotografii nie ustępują profesjonalnym zdjęciom i można z nich, oczywiście za zgodą właścicieli, stworzyć atrakcyjną galerię.

Dodatkowo taka interakcja klienta pokazuje, że sklep funkcjonuje, jest aktywny i to wzbudza większe zaufanie. Klientki można zachęcić do udziału w tym przedsięwzięciu, ogłaszając konkurs na najlepszą stylizację, a gwarantując opublikowanie najlepszych zdjęć na stronach sklepu, na pewno znajdziemy chętne osoby.

Podsumowując, przykładajmy większą uwagę do zdjęć produktów, pamiętając, że tylko tak możemy zachęcić odbiorcę do zainteresowania się naszą ofertą. Fotografie mają przyciągać, a nie zniechęcać. Czasem wymaga to zrobienia 50 zdjęć i wybrania z nich tylko 3 dobrych ujęć, ale warto.

 

Czytaj też:

E-commerce platforma Jaką platformę e-commerce wybrać? Czym się kierować?
Wymiarówka - centymetry krawieckie Jak podawać rozmiary w sklepie internetowym?

 

x

Zgłoś Sklep

* pola wymagane

  • Wystąpił problem z Twoim zgłoszeniem!
1. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez administratora portalu ekup.pl, celem realizacji oferowanych usług jak równieżw celach marketingowych.
2. Podaję dane osobowe dobrowolnie i oświadczam, że są one zgodne z prawdą.
3. Zapoznałem(-am) się z regulaminem w zakresie przetwarzania danych osobowych, w tym z informacją o celu i sposobach przetwarzania danych osobowych oraz prawie dostępu do treści swoich danych i prawie ich poprawiania.

Kontakt z Ekup

Wszelkie pytania i uwagi prosimy przesyłać do Biura Obsługi Klienta na adres e-mail: ekup@ekup.pl

Formularz

Kliknij ikonę obok i wypełnij pola obowiązkowe, a następnie kliknikj "Wyślij"
x

Formularz

* pola wymagane

  • Wystąpił problem z Twoim zgłoszeniem!

Dziękujemy za Twoją wiadomość!

1. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez administratora portalu ekup.pl, celem realizacji oferowanych usług jak równieżw celach marketingowych.
2. Podaję dane osobowe dobrowolnie i oświadczam, że są one zgodne z prawdą.
3. Zapoznałem(-am) się z regulaminem w zakresie przetwarzania danych osobowych, w tym z informacją o celu i sposobach przetwarzania danych osobowych oraz prawie dostępu do treści swoich danych i prawie ich poprawiania.