Świąteczne obchodzenie Nowego Roku wiąże się zabawą, biesiadowaniem i często ze spożywaniem alkoholu. Nie ma o czym mówić jeśli to tylko toast sylwestrowy, ale większe ilości alkoholu mają dla naszego organizmu negatywne skutki. Wiemy, że stan trzeźwienia po upojeniu alkoholowym to tak zwany kac, ale pytanie jakie zmiany zachodzą w organizmie po wypiciu większej ilości procentowych napojów?
Alkohol ma nie tylko wpływ na poziom naszego umysłu, ale także na nasz fizyczny stan. Już 30 sekund po wypiciu pierwszego kieliszka alkohol przedostaje się do krwi, a wraz z krwią do mózgu, nerek, wątroby, płuc. Jeden kieliszek wina wypijany tylko sporadycznie nie spowoduje szkodliwych zmian w naszym ciele, ale już większa ilość, wpłynie na nas negatywnie.
Alkohol nie jest trawiony, jest substancją którą organizm musi wydalić i nie czerpie z niej składników odżywczych. Jest wchłaniany do krwi w 20 % przez żołądek i 80% przez jelita. Rozpad alkoholu na wodę, dwutlenek węgla w 90% dokonuje się wątrobie. Pozostała część wydalana jest przez płuca (stąd test alkoholowy polegający na wydychaniu powietrza), część wraz z potem przez skórę i z moczem przez nerki. Możliwości detoksykacyjne wątroby są ograniczone, wątroba może rozłożyć w ciągu godziny jedną dawkę alkoholu, standardowej wielkości drink. Jeśli pijemy częściej i więcej to nasz organizm ulega zatruciu.
Następują zakłócenia w pracy mózgu, upośledza się centralny układ nerwowy. Stąd pojawia się zaburzenie mowy, rozstrojenie zmysłu równowagi, zakłócony zostaje układ odpowiedzialny za pamięć, zdolności racjonalnego myślenia i kontrolę emocjonalną. Długotrwałe picie wpływa na wygląd i pracę mózgu, zmieniają się jego komórki, mózg się kurczy z czasem uszkadza się też płat czołowy mózgu.
Nadmiar alkoholu zakłóca pracę wątroby, następuje stan zapalny organu, powstają blizny marskość wątroby. Uszkodzona wątroba ma coraz większe problemy z usuwaniem toksyn. Alkoholowe zapalenie wątroby może w konsekwencji rozwinąć się w raka wątroby.
Organem, który jest równie mocno narażony na negatywne skutki picia alkoholu jest trzustka, gdzie substancje toksyczne powodują obrzęk naczyń krwionośnych trzustki i jej niewydolność. Picie wysokoprocentowych trunków jest jednym z najczęstszych powodów raka przełyku, krtani i jamy ustnej. Uszkodzenia nabłonka wyściełającego górny odcinek przewodu pokarmowego, powoduje nowotworowe zmiany w komórkach.
Również w żołądku alkohol powoduje wzrost stężenia kwasu żołądkowego i może przyczyniać się do powstawania wrzodów. Zwiększona dawka alkoholu odwadnia organizm, i zmusza nerki do wzmożonej pracy. Spożywanie alkoholu ma wpływ także na układ sercowo - naczyniowy, wywołując arytmie, wzrost ciśnienia krwi, niewydolność serca. Toksyny z przemiany alkoholowej oddziaływają na układ hormonalny, płciowy, kostny.
Skutków ubocznych jest tak wiele, że spożywanie alkoholu powinno być tylko okazjonalne. Aby uniknąć przykrych dolegliwości, należy wziąć po uwagę indywidualne predyspozycje ze względu na różnice metaboliczne. Reakcja na tą samą dawkę alkoholu różna jest dla kobiet i mężczyzn, osób o większej masie ciała.
Żeby wypicie alkoholu miało jak najmniej negatywne skutki powinniśmy stosować zasady:
- Nie pić alkoholu na pusty żołądek, treść pokarmowa opóźnia proces trawienny i tępo wchłaniania się do substancji do krwi.
- Pojedynczy drink, porcja alkoholu wypijana w odstępie co najmniej godzinnym
- Napoje o mniejszej koncentracji alkoholu
- Picie dużej ilości bezalkoholowych płynów, które pomogą rozcieńczyć toksyny
- Umiar w ilości wypijanego alkoholu
Nieprzestrzeganie tych zasad może się być zgubne w skutkach, a dolegliwości następnego dnia, nie warte tej chwili zapomnienia. Pół biedy jeśli to tylko kac, objawiający się; bólem głowy, bólem mięśni, złym samopoczuciem, nudnościami, biegunką, zawrotami głowy i odwodnieniem. Czasami intensywne picie może doprowadzić do bardzo gwałtownego zatrucia organizmu z drgawkami, wymiotami, spadkiem temperatury ciała, nieregularnym oddechem, utratą przytomności bez możliwości wybudzenia.
To tylko fizyczne, zdrowotne straty dla organizmu, ale konsekwencje społeczne, moralne i prawne niejednokrotnie są dużo większe. Dobra zabawa nie musi wiązać się z piciem alkoholu, tak naprawdę klasę i poczucie humoru można udowodnić bawiąc się na trzeźwo.
Administrator serwisu nie ponosi konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji z zakresu wiedzy specjalistycznej zaprezentowanej w serwisie ekup.pl.