koperta
ekup@ekup.pl
grupa osób

Alzheimer - wyzwanie dla medycyny

Choroba Alzheimera jest postępującą chorobą, która powoduje degeneracje i obumieranie komórek mózgowych. Choroba Alzheimera jest nieodwracalną, postępującą chorobą mózgu, która powoli niszczy pamięć i zdolności myślenia, a ostatecznie zdolność wykonywania najprostszych zadań.

   Większość osób z chorobą Alzheimera ma 65 lat i więcej, ale nie jest to normalny proces starzenia. Na świecie, na Alzheimera choruje około kilkadziesiąt milionów osób, ale tak niewiele wiemy o przyczynach tej choroby i brak na nią leków. 

 

 

   Choroba Alzheimera jest najczęstszą formą demencji u osób starszych i obejmuje szereg objawów: utratę pamięci, trudności z myśleniem, mową, wykonywaniem codziennych czynności. Alzheimer jest chorobą postępującą. Oznacza to, że z biegiem czasu coraz większa części mózgu ulega uszkodzeniu, pojawia się więcej objawów, a także nasilają się.

Jakie są czynniki ryzyka choroby?

   Pierwszym z nich jest wiek, choroba dotyka najczęściej ludzi po 65 roku życia. Choroba dwukrotnie częściej dotyka kobiety, prawdopodobnie wynika to ze spadku poziomu hormonu estrogenu po okresie menopauzy. Pewne choroby jak cukrzyca, udary, problemy z sercem, wysoki poziom cholesterolu i ciśnienia krwi zwiększają ryzyko choroby. Istnieją też genetyczne obciążenia w rodzinnie które mogą zwiększać prawdopodobieństwo choroby nawet we wcześniejszym wieku.

   Na chorobę Alzheimera nie ma lekarstwa, to choroba śmiertelna, można jednak leczyć niektóre objawy a tym samym usprawnić pacjentów do lepszego funkcjonowania. Dlatego bardzo ważne jest rozpoznawanie choroby w jak najwcześniejszym stadium.

Jakie są objawy Alzheimera?

   Jednym z najczęstszych objawów choroby Alzheimera, szczególnie we wczesnym stadium jest utrata pamięci. Sporadyczne zaniki pamięci ma każdy z nas i jest to normalne, że zapominamy gdzie odłożyliśmy w pośpiechu okulary, czy nie pamiętamy nazwiska dawno nie przywoływanej osoby.

   Utrata pamięci związana z chorobą Alzheimera utrzymuje się i pogarsza, wpływając na zdolność do funkcjonowania w pracy lub w domu. Osoby z chorobą notorycznie gubią rzeczy, nie pamiętają gdzie je odłożyły albo zostawiają je w nieodpowiednich miejscach. Nie pamiętają niedawnych zdarzeń i rozmów, zapominają imiona najbliższych, gubią się w otoczeniu które dobrze znały.

   Pacjenci mają problemy z koncentracją, liczeniem co utrudnia im choćby zrobienie zakupów, płatności rachunków. Tracą poczucie czasu, zapominają daty, pory roku.

Gra Słowna

 

   Oznaką choroby A Alzheimera mogą być kłopoty ze wzrokiem i nie chodzi tu o zmiany widzenia związane z zaćmą, ale o trudności w rozróżnieniu koloru, zaburzenia równowagi ze względu na złe ocenienie odległości lub kontrastu. Często w mowie pojawiają się kłopoty z doborem słów, dobierają niewłaściwe określenia, nie mogą włączyć się do rozmowy.

   Postępująca choroba utrudnia a nawet uniemożliwia samodzielne funkcjonowanie. Chora osoba zapomina o podstawowych funkcjach życiowych, zaniedbuje higienę, spożywanie posiłków, codzienne czynności życiowe stają się niemożliwe bez pomocy innych osób.

   Opieka nad osobą chorą też bywa trudna bo zmiany w mózgu które poczyniła choroba wpływają na stany emocjonalne chorych. Chorzy mogą być apatyczni, wycofani, mogą mieć urojenia i być podejrzliwi, drażliwi a nawet agresywni. Musimy pamiętać że zachowania osób nie wynikają z ich złej woli, charakteru ale zaburzeń w mózgu spowodowanych chorobą.

   Średnio ludzie z chorobą Alzheimera żyją 8–10 lat od wystąpienia pierwszych objawów, ale jest to bardzo zróżnicowane, głównie w zależności od tego, ile lat miała osoba, kiedy po raz pierwszy zachorowała na chorobę Alzheimera. Diagnoza Alzheimera zmienia życie zarówno osób z rozpoznaniem, jak i ich bliskich. Chociaż obecnie nie ma lekarstwa, dostępne są metody leczenia, które mogą pomóc złagodzić niektóre objawy.

 

 

   Badania wykazały, że pełne wykorzystanie dostępnego leczenia, opieki i wsparcia może poprawić jakość życia. Choć nie znamy dokładnie przyczyn choroby to regularne ćwiczenia fizyczne mogą być korzystną strategią zmniejszania ryzyka wystąpienia choroby Alzheimera i demencji naczyniowej.

   Ćwiczenia mogą bezpośrednio przynosić korzyści komórkom mózgowym, zwiększając przepływ krwi i tlenu w mózgu. Również dieta, utrzymująca właściwy poziom cholesterolu, bogata w tłuszcze nienasycone, warzywa, ryby i produkty pełnoziarniste a ograniczające spożycia czerwonego mięsa wpływa na kondycję naczyń krwionośnych i komórek nerwowych. Kondycję mózgu poprawiają też kontakty społeczne, stałe stymulowanie komórek mózgowych poprzez formy aktywności umysłowych np. gry, rozwiązywanie krzyżówek, rozwijanie hobby.

   Trwają światowe poszukiwania nowych metod leczenia, które mogłyby zatrzymać, spowolnić lub nawet zapobiec chorobie Alzheimera.

 

 

Administrator serwisu nie ponosi konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji z zakresu wiedzy specjalistycznej zaprezentowanej w serwisie ekup.pl.

Czy wiesz że:
Oceany zawierają prawie 200 tysięcy różnych rodzajów wirusów.
Humor i Dowcipy