koperta
ekup@ekup.pl
oko kobiety

Co irydolog wyczyta z naszych oczu?

Irydologia – tak nazywany jest obszar alternatywnej medycyny zajmujący się obserwacją siatkówki oka i na tej podstawie diagnozowanie zdrowotnych zagrożeń.

   Rozpoznawanie chorób i ocenianie stanu zdrowia ze spojrzenia w oczy – wydaje się czymś bzdurnym i bardziej związanym z wróżbiarstwem niż z medycyną.

Co na to tradycyjna medycyna, wierzyć czy nie?

   Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, bo nie ma potwierdzonych klinicznych badań, żeby uznać irydologię za rzeczową. Jeszcze wciąż w niektórych obszarach naszego ciała, mamy zbyt małą wiedzę i zbyt mało przeprowadzonych badań. Irydologia jako system diagnozy został wymyślony przez węgierskiego lekarza Ignaca Peczely\'ego w 1893 i pierwsze spostrzeżenia były na zwierzętach.

 

 

   Diagnoza w irydologii opiera się na koncepcji, zgodnie z którą jedna część ciała mapuje się na resztę ciała, w tym na układy narządów. Peczely zapisał mapę siatkówki i powiązał ją z anatomiczną budową ciała, przypisując danemu organowi i części ciała, odpowiedni punkt na siatkówce. Jednak irydologia nigdy nie została zatwierdzona za uznaną praktykę lekarską, bo nie udało się znaleźć naukowego i badawczego potwierdzania zależności które irydologia przedstawia.

Czym kieruje się współczesna irydologia i co oferuje?

   Irydolog mówi, że zmiany w organach ciała powodują przebarwienia i zmianę struktury włókien siatkówki i na tej podstawie diagnozuje. Irydolog nie może wykryć określonej choroby, ale może powiedzieć osobie, czy ma nadmierną lub niedostateczną aktywność w określonych obszarach ciała i niedomagania z tym związane. Medycyna alternatywna wykorzystuje tę praktykę do wykrywania typowych dolegliwości jak;

  • nadciśnienie
  • nadczynność tarczycy
  • uszkodzenie wątroby
  • kłopoty z woreczkiem żółciowym
  • problemy z układem trawiennym
  • zaburzenia w układzie limfatycznym
  • wysoki poziom cholesterolu
  • osłabiony układ odpornościowy
  • alergiczne skłonności stany zapalne

Czy traktować irydologię poważnie, skoro nie ma badań naukowych potwierdzających tę praktykę?

   Należy kierować się najważniejszą zasadą, żeby sobie nie szkodzić. Więc po pierwsze, badanie jest nieinwazyjne i nieszkodliwe. Polega na obserwacji siatkówki oka. Wcześniej posługiwano się bardzo prostym sprzętem jak szkło powiększające, lampka. Dziś wykorzystuje się techniki cyfrowego zapisu obrazu i analiza może być bardziej wnikliwa.

Oceniane są:

  • kolor tęczówki, przebarwienia, plamy
  • umiejscowienie beleczkowych włókien i ich kształt
  • jasność tęczówki
  • zacienienia na części białkowej oka

   Absolutnie nigdy nie należy kierować się przeświadczeniem, że skoro irydolog nic nie stwierdził to jestem zdrowy. Przeprowadzono badania w których poddano ocenie irydologa pacjentów ze zdiagnozowanymi medycznie różnymi postaciami raka: prostaty, jajników, macicy, piersi. Na 68 badanych przypadków diagnoza tylko 3 została wykryta w badaniu tęczówki. Dlatego trzeba przyjąć odwrotną zasadę, że badanie może wskaże coś dodatkowego, czym należy się zainteresować. Zasygnalizowaną nieprawidłowość, warto sprawdzić i poddać się profesjonalnym medycznym badaniom i zobaczyć czy sugerowane problemy istnieją.

Gra Słowna

 

   Wizytę u irydologa należy traktować bardziej z ciekawości, a nie jako wyznacznik naszego zdrowia. Irydologia nie ma podstaw naukowych. Być może w przyszłości, kolejne badania wykażą, że niektóre symptomy w siatkówce oka wskazują na stany chorobowe w organizmie. Badań jest zbyt mało, na razie wiadomo jednak, że na tej podstawie nie można zdiagnozować chorób, jedynie tylko pewne niedomagania niektórych obszarów.

 

 

   Nie trzeba też skreślać tej metody diagnostyki, bo przeprowadzone ostatnio badania i wysnute wnioski opublikowane w 2019 roku, wykazały powiązania w cyfrowym obrazie siatkówki z możliwością wczesnego wykrywania choroby Alzheimera. Nowoczesne metody obserwacji cyfrowej w dużym powiększeniu stwarzają pole do dalszych badań i nie zamykają tematu irydologii.

   Diagnozę irydologa należy potwierdzić, wszystkie zalecenia zdrowotne i przepisane zioła czy suplementy diety, bezwzględnie skonsultować z lekarzem. Jeśli jednak wizyta u irydologa skłoni nas do zdrowszego trybu życia, czy skierowania uwagi na obszary naszego zdrowia które wcześniej zaniedbywaliśmy, to może warto. 

 

 

Administrator serwisu nie ponosi konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji z zakresu wiedzy specjalistycznej zaprezentowanej w serwisie ekup.pl.

Czy wiesz że:
Ludzie, którzy obecnie żyją, stanowią około 7 procent całkowitej liczby osób, które kiedykolwiek żyły.
Humor i Dowcipy