.

Czy smartfon odstrasza, czy wabi kleszcze?

 

Kleszcze to małe pajęczaki, które wymagają posiłków z krwi, aby ukończyć złożone cykle życia. Na świecie występuje ponad 800 gatunków kleszczy. W Polsce 1/3 populacji kleszczy jest nosicielami bakterii boreliozy. Już od kwietnia stają się one bardziej aktywne, gdy szukają kolejnych posiłków z krwią.

 

   Kleszcze mają cztery etapy cyklu życia: jajo, larwy, nimfa i dorosły osobnik. Pajęczaki te mają wyjątkowo długie życie od 2 do 4 lat, a wiele z nich przeżywa przez jeden lub więcej lat bez karmienia. Samice kleszczy nimfy biorą jedną dużą porcję krwi, a następnie spadają z gospodarza, aby złożyć setki do tysięcy jaj. Samica umrze po złożeniu jaj. Samiec będzie się kilkakrotnie karmił i kilkakrotnie kojarzył przed śmiercią. Zazwyczaj dorosła samica powoduje najwięcej ugryzień, ponieważ samce zwykle umierają po kryciu.

   Kleszcze nie skaczą, nie latają, po prostu wyciągają nogi i chwytają lub wpełzają na gospodarza. Ugryzienie jest zwykle bezbolesne i większość ludzi będzie wiedziała, że zostały ugryzione tylko wtedy, gdy zobaczy przyczepionego do nich kleszcza, a wiele osób nie będzie sobie zdawało sprawy, że zostały ukąszone. Pojawiające się objawy zależą od konkretnego drobnoustroju, który jest przenoszony. Na przykład rumień wędrujący jest często pierwszą oznaką boreliozy przenoszonej przez ukąszenie przez kleszcza. Niestety nie rzadko nie mamy żadnych śladów ukąszenia, a symptomy bywają bardzo mylące, i podobne do wielu innych chorób i są rozpoznawane czasem po kilku latach. Dlatego należy możliwie dokładnie chronić się przed ukąszeniem.

   Kleszcze występują na obszarach roślinnych, wysokich trawach, chaszczach, w miejscach zacienionych o większej wilgotności. Niestety kleszcze są obecne nie tylko w lasach i na dzikich łąkach, ale także w większości parków. Populacji kleszczy sprzyjają zmieniające się warunki klimatyczne, łagodne, bezmroźne zimy.

   Transmisja kleszczy łatwo następuje przez naszych czworonożnych przyjaciół, które również są głównymi żywicielami pasożytów, dlatego tak duża liczba kleszczy w parkach. Dawniej kleszcze były przenoszone głównie przez dzikie zwierzęta leśne i ptactwo. Ponieważ ugryzienie przez kleszcza może skutkować wieloma bardzo groźnymi chorobami, lepiej unikać zagrożenia.

   Wchodząc do lasu zakładajmy najlepiej wysokie obuwie, a skarpety naciągajmy na nogawki spodni. Pamiętajmy o nakryciu głowy, osłaniajmy też ręce długimi rękawami. Kolor naszego ubrania nie ma znaczenia dla kleszcza, ale nam na jasnej odzieży łatwiej będzie namierzyć intruza.

   Korzystajmy z repelentów odstraszających te roztocza, zarówno dostępnych chemicznych substancji ale także z naturalnych specyfików. Naturalne olejki eteryczne z rozmarynu, cedru, trawy cytrynowej, mięty pieprzowej, cytryny, geranium oraz napary z czosnku i łusek cebuli są uważane za szczególnie szkodliwe dla kleszczy. W zależności od przepisu środek odstraszający może być nakładany na skórę, materiał, a nawet rośliny, drzwi lub inne obszary, odstraszając kleszcze. W przydomowych ogródkach dbajmy o regularne ścinanie trawnika, wygrabianiu zalegających liści.

Czy prawdą jest, że smartfony przywabiają kleszcze?

   Badania sugerują, że emitowane przez telefony komórkowe częstotliwości pola elektromagnetycznego mogą faktycznie przyciągać kleszcze. W czasopiśmie Experimental and Applied Acarology naukowcy z Polski i Słowacji opublikowali odkrycia dotyczące związku między promieniowaniem elektromagnetycznym a transmisją kleszczy i odkryli niezwykłą korelację.

   Eksperyment przeprowadzono na ponad ośmiuset kleszczach łąkowych i oparty był na specjalnie skonstruowanym urządzeniu służącym do sprawdzania odpowiedzi kleszczy na obecność pola elektromagnetycznego. Dwuramienna rurka polipropylenowa z jednym ramieniem przezroczystym, a drugim pokrytym miedzią, została umieszczona w polu elektromagnetycznym. Obszar rurki pokryty miedzią blokował działanie pola magnetycznego. Przy 900 MHz kleszcze wyraźnie preferowały plastikowe ramię, obszar poddany promieniowaniu. Kleszcze, które były narażone na promieniowanie przy 5000 MHz, odsunęłyby się jednak od niego i ukryłyby w osłoniętej części tuby.

   Odkryto, że kleszcze preferują pole elektromagnetyczne o częstotliwości 900 MHz - dokładnie takie, jakie stosuje się w telefonach komórkowych Organizmy lubią wykorzystywać różne sygnały emitowane przez zwierzęta i ludzi, które dostarczają im informacji o bliskości potencjalnej ofiary. Pole elektromagnetyczne może być wykorzystane jako źródło informacji o zbliżającym się gospodarzu, ponieważ żywe organizmy również generują tego rodzaju pole.

   Kleszcze reagują na dwutlenek węgla w naszym oddechu, temperaturę i inne bodźce chemiczne od żywiciela, a skuteczność znalezienia gospodarza do picia krwi jest kwestią życia i śmierci kleszcza. Skoro więc bez smartfonów też zwabiamy kleszcze, to jednak w lesie możliwość szybkiej komunikacji zwiększa nasze bezpieczeństwo w razie nagłych i nieprzewidzianych wypadków.

 

 

Administrator serwisu nie ponosi konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji z zakresu wiedzy specjalistycznej zaprezentowanej w serwisie ekup.pl.

x

Zgłoś Sklep

* pola wymagane

  • Wystąpił problem z Twoim zgłoszeniem!
1. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez administratora portalu ekup.pl, celem realizacji oferowanych usług jak równieżw celach marketingowych.
2. Podaję dane osobowe dobrowolnie i oświadczam, że są one zgodne z prawdą.
3. Zapoznałem(-am) się z regulaminem w zakresie przetwarzania danych osobowych, w tym z informacją o celu i sposobach przetwarzania danych osobowych oraz prawie dostępu do treści swoich danych i prawie ich poprawiania.

Kontakt z Ekup

Wszelkie pytania i uwagi prosimy przesyłać do Biura Obsługi Klienta na adres e-mail: ekup@ekup.pl

Formularz

Kliknij ikonę obok i wypełnij pola obowiązkowe, a następnie kliknikj "Wyślij"
x

Formularz

* pola wymagane

  • Wystąpił problem z Twoim zgłoszeniem!

Dziękujemy za Twoją wiadomość!

1. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez administratora portalu ekup.pl, celem realizacji oferowanych usług jak równieżw celach marketingowych.
2. Podaję dane osobowe dobrowolnie i oświadczam, że są one zgodne z prawdą.
3. Zapoznałem(-am) się z regulaminem w zakresie przetwarzania danych osobowych, w tym z informacją o celu i sposobach przetwarzania danych osobowych oraz prawie dostępu do treści swoich danych i prawie ich poprawiania.