koperta
ekup@ekup.pl
wystawa książek

Czytanie książek może przedłużyć życie

Wyłącz światło, nie czytaj tak długo! – kto by nie chciał upominać swoje dziecko w ten sposób. Niestety, ten zwrot, raczej wyszedł już z użytku, bo dziś zobaczyć pociechę przy książce (o ile nie jest to obowiązkowy podręcznik) jest trudno. Co się dziwić dzieciom, sami też czytamy niewiele.

   Postęp techniki, nowe rozwiązania elektroniczne; komputery, tablety, smartfony, wpłynęły na sposób spędzania wolnego czasu .Od najmłodszych lat dzieci zaznajomione są z nowoczesnymi elektronicznymi gadżetami. Zostaw telefon ! wyłącz komputer! – to najczęstsze hasła kierowane do naszych dzieci. Oczywiście w odpowiedzi słyszymy; chwilka, zaraz, już już – to nowe jednostki czasowe, powszechnie używane przez młodzież. Nie są one fizycznymi, ani astronomicznymi jednostkami pomiaru czasu, mają bardziej wymiar filozoficzny i bliżej nieokreśloną długość czasową.

 

 

Co tak przyciąga przed ekrany monitorów?

   Dzieci i młodzież fascynują gry, YouTube, Facebook. Cała uwaga skupiona jest głównie na obrazkach. Portale internetowe zarówno te o charakterze rozrywkowym, handlowym, jak i informacyjnym bazują przede wszystkim na kolorowych zdjęciach. Informacja przekazywana jest przede wszystkim za pomocą obrazu.

   Popularnością cieszą się Instagram, Pinterest , nie zawierające innych treści jak tylko fotografie, filmiki. Chętnie przeglądamy zdjęcia, nie wymagają od nas większego skupienia, szybko możemy przebiec wzrokiem wiele przekazów. Często nawet artykuły informacyjne czytamy przyciągnięci fotografią, a tekst śledzimy wyrywkowo i pobieżnie. Świat niewątpliwie się zmienia a postęp nauki wpływa na wszystkie aspekty naszego życia. Nowoczesne rozwiązania w wielu dziedzinach naszego życia ułatwiły nam funkcjonowanie.

   Nie odrzucajmy jednak filarów, które obecnego człowieka doprowadziły do dnia dzisiejszego – czyli słowa, słowa przekazywanego, słowa pisanego. Wynalezienie pisma, to chyba najważniejszy krok w rozwoju ludzkości a tym samym czytanie to umiejętność niezastąpiona.

Wydawało by się takie oczywiste, że wiemy jakie są korzyści z czytania, ale okazuje się, że nie ze wszystkich zdajemy sobie sprawę.

   Podstawową wartością czytania jest zdobywanie wiedzy, poznawanie świata. Dzięki temu nabywamy inteligencję, mamy szersze horyzonty, łatwiej radzimy sobie w świecie. Poszerzamy też zasób słownictwa, a lepsza erudycja będzie atutem w niejednym zawodzie. Obycie z książką wpływa na naszą płynność mówienia, co rzutuje na nasze relacje społeczne. Osoba elokwentna, jest bardziej interesująca, umie prowadzić ciekawą rozmowę, łatwiej nawiązuje kontakty.

Tu od razu nasuwa się pytanie - po co czytać, skoro można słuchać audiobooków?

   Faktycznie, wymienione wcześniej korzyści i umiejętności możemy posiąść słuchając książek w wersji cyfrowej. Taka forma jest bardzo wygodna w drodze, w samochodzie, lub w przypadku niemożliwości czytania z powodów zdrowotnych. Są jednak inne, niezwykle ważne czynniki, których nie zastąpi audiobook. Naukowcy zwracają uwagę, że czytanie rozwija nasz mózg, bardzo intensywnie stymulując nasz system, szczególnie w obszarze kory somatosensorycznej.

   Czytając książkę mózg musi najpierw poprzez zmysł wzroku odczytać znaki literowe, potem ciąg literowy połączyć w słowo i zdania powiązać z obrazem zapisanym w mózgu. Wszystkie opisy, informacje wyłaniają z naszej wyobraźni obraz czytanego tekstu. Proces ten przebiega niezwykle szybko i mózg pracuje bardzo intensywnie. Oglądając film w jednej sekwencji widzimy już gotowy, cały obraz, akcję i odczytanie tej informacji dla mózgu jest dużo prostsze, a tym samym intensyfikowanie go mniejsze.

   Badanie potwierdzają, że czytanie pobudzając pracę mózgu spowalnia demencje i zmniejsza przyczyny zachorowalności na chorobę Alzheimera. Czytanie poprawia zdolność zapamiętywania. Zwłaszcza książki długie, wielowątkowe zmuszają do odtwarzania w pamięci postaci i zdarzeń. Chcąc utrzymać nasz mózg w dobrej kondycji, czytanie jest obowiązkowe.

 

 

Czytanie książek ułatwia koncentrację, dopóki się nie skupimy na tekście będziemy tylko czytać słowa, a nie zrozumiemy treści. Jest to bardzo ważny czynnik zwłaszcza w rozwoju dzieci, gdzie brak koncentracji jest głównym problemem w nauce.

   Książki łagodzą stres, pozwalają się oderwać od dręczących myśli. Dobór odpowiedniej lektury pomoże nam wprowadzić się w stan relaksu. Czytanie może być prawdziwym odpoczynkiem psychicznym i dobrą rozrywką. Książka jest też wspaniałym antidotum na kłopoty z zasypianiem. Rytualne czytanie o tej samej porze przed snem, pomoże ci się odprężyć i zasnąć.

   W USA prowadzone przez 12 lat badania,  wskazywały, że osoby regularnie zagłębiające się w lekturze książki, żyły średnio o 2 lata dłużej. Bez znaczenia jest tematyka, rozdaj literatury, więc każdy może dopasować sobie ,,program zdrowotny” z indywidualną lekturą. 

 

 

Administrator serwisu nie ponosi konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji z zakresu wiedzy specjalistycznej zaprezentowanej w serwisie ekup.pl.

Czy wiesz że:
Największym zwierzęciem jest niebieski wieloryb, który osiąga długość do 30 metrów i waży do 200 ton.
Humor i Dowcipy