.

Czytanie książek może przedłużyć życie

wystawa z książkami

 

Wyłącz światło, nie czytaj tak długo! – kto by nie chciał upominać swoje dziecko w ten sposób. Niestety, ten zwrot, raczej wyszedł już z użytku, bo dziś zobaczyć pociechę przy książce (o ile nie jest to obowiązkowy podręcznik) jest trudno. Co się dziwić dzieciom, sami też czytamy niewiele.

 

   Postęp techniki, nowe rozwiązania elektroniczne; komputery, tablety, smartfony, wpłynęły na sposób spędzania wolnego czasu .Od najmłodszych lat dzieci zaznajomione są z nowoczesnymi elektronicznymi gadżetami. Zostaw telefon ! wyłącz komputer! – to najczęstsze hasła kierowane do naszych dzieci. Oczywiście w odpowiedzi słyszymy; chwilka, zaraz, już już – to nowe jednostki czasowe, powszechnie używane przez młodzież. Nie są one fizycznymi, ani astronomicznymi jednostkami pomiaru czasu, mają bardziej wymiar filozoficzny i bliżej nieokreśloną długość czasową.

Co tak przyciąga przed ekrany monitorów?

   Dzieci i młodzież fascynują gry, YouTube, Facebook. Cała uwaga skupiona jest głównie na obrazkach. Portale internetowe zarówno te o charakterze rozrywkowym, handlowym, jak i informacyjnym bazują przede wszystkim na kolorowych zdjęciach. Informacja przekazywana jest przede wszystkim za pomocą obrazu.

   Popularnością cieszą się Instagram, Pinterest , nie zawierające innych treści jak tylko fotografie, filmiki. Chętnie przeglądamy zdjęcia, nie wymagają od nas większego skupienia, szybko możemy przebiec wzrokiem wiele przekazów. Często nawet artykuły informacyjne czytamy przyciągnięci fotografią, a tekst śledzimy wyrywkowo i pobieżnie. Świat niewątpliwie się zmienia a postęp nauki wpływa na wszystkie aspekty naszego życia. Nowoczesne rozwiązania w wielu dziedzinach naszego życia ułatwiły nam funkcjonowanie.

Wyszukiwarka

 

   Nie odrzucajmy jednak filarów, które obecnego człowieka doprowadziły do dnia dzisiejszego – czyli słowa, słowa przekazywanego, słowa pisanego. Wynalezienie pisma, to chyba najważniejszy krok w rozwoju ludzkości a tym samym czytanie to umiejętność niezastąpiona.

Wydawało by się takie oczywiste, że wiemy jakie są korzyści z czytania, ale okazuje się, że nie ze wszystkich zdajemy sobie sprawę.

   Podstawową wartością czytania jest zdobywanie wiedzy, poznawanie świata. Dzięki temu nabywamy inteligencję, mamy szersze horyzonty, łatwiej radzimy sobie w świecie. Poszerzamy też zasób słownictwa, a lepsza erudycja będzie atutem w niejednym zawodzie. Obycie z książką wpływa na naszą płynność mówienia, co rzutuje na nasze relacje społeczne. Osoba elokwentna, jest bardziej interesująca, umie prowadzić ciekawą rozmowę, łatwiej nawiązuje kontakty.

Tu od razu nasuwa się pytanie - po co czytać, skoro można słuchać audiobooków?

   Faktycznie, wymienione wcześniej korzyści i umiejętności możemy posiąść słuchając książek w wersji cyfrowej. Taka forma jest bardzo wygodna w drodze, w samochodzie, lub w przypadku niemożliwości czytania z powodów zdrowotnych. Są jednak inne, niezwykle ważne czynniki, których nie zastąpi audiobook. Naukowcy zwracają uwagę, że czytanie rozwija nasz mózg, bardzo intensywnie stymulując nasz system, szczególnie w obszarze kory somatosensorycznej.

   Czytając książkę mózg musi najpierw poprzez zmysł wzroku odczytać znaki literowe, potem ciąg literowy połączyć w słowo i zdania powiązać z obrazem zapisanym w mózgu. Wszystkie opisy, informacje wyłaniają z naszej wyobraźni obraz czytanego tekstu. Proces ten przebiega niezwykle szybko i mózg pracuje bardzo intensywnie. Oglądając film w jednej sekwencji widzimy już gotowy, cały obraz, akcję i odczytanie tej informacji dla mózgu jest dużo prostsze, a tym samym intensyfikowanie go mniejsze.

   Badanie potwierdzają, że czytanie pobudzając pracę mózgu spowalnia demencje i zmniejsza przyczyny zachorowalności na chorobę Alzheimera. Czytanie poprawia zdolność zapamiętywania. Zwłaszcza książki długie, wielowątkowe zmuszają do odtwarzania w pamięci postaci i zdarzeń. Chcąc utrzymać nasz mózg w dobrej kondycji, czytanie jest obowiązkowe.

Czytanie książek ułatwia koncentrację, dopóki się nie skupimy na tekście będziemy tylko czytać słowa, a nie zrozumiemy treści. Jest to bardzo ważny czynnik zwłaszcza w rozwoju dzieci, gdzie brak koncentracji jest głównym problemem w nauce.

   Książki łagodzą stres, pozwalają się oderwać od dręczących myśli. Dobór odpowiedniej lektury pomoże nam wprowadzić się w stan relaksu. Czytanie może być prawdziwym odpoczynkiem psychicznym i dobrą rozrywką. Książka jest też wspaniałym antidotum na kłopoty z zasypianiem. Rytualne czytanie o tej samej porze przed snem, pomoże ci się odprężyć i zasnąć.

   W USA prowadzone przez 12 lat badania,  wskazywały, że osoby regularnie zagłębiające się w lekturze książki, żyły średnio o 2 lata dłużej. Bez znaczenia jest tematyka, rozdaj literatury, więc każdy może dopasować sobie ,,program zdrowotny” z indywidualną lekturą. 

 

Czytaj też:

Alkohol, czyli skutki picia wódki
Biesiadowanie - obciążenie dla układu pokarmowego

 

 

Administrator serwisu nie ponosi konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji z zakresu wiedzy specjalistycznej zaprezentowanej w serwisie ekup.pl.

x

Zgłoś Sklep

* pola wymagane

  • Wystąpił problem z Twoim zgłoszeniem!
1. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez administratora portalu ekup.pl, celem realizacji oferowanych usług jak równieżw celach marketingowych.
2. Podaję dane osobowe dobrowolnie i oświadczam, że są one zgodne z prawdą.
3. Zapoznałem(-am) się z regulaminem w zakresie przetwarzania danych osobowych, w tym z informacją o celu i sposobach przetwarzania danych osobowych oraz prawie dostępu do treści swoich danych i prawie ich poprawiania.

Kontakt z Ekup

Wszelkie pytania i uwagi prosimy przesyłać do Biura Obsługi Klienta na adres e-mail: ekup@ekup.pl

Formularz

Kliknij ikonę obok i wypełnij pola obowiązkowe, a następnie kliknikj "Wyślij"
x

Formularz

* pola wymagane

  • Wystąpił problem z Twoim zgłoszeniem!

Dziękujemy za Twoją wiadomość!

1. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez administratora portalu ekup.pl, celem realizacji oferowanych usług jak równieżw celach marketingowych.
2. Podaję dane osobowe dobrowolnie i oświadczam, że są one zgodne z prawdą.
3. Zapoznałem(-am) się z regulaminem w zakresie przetwarzania danych osobowych, w tym z informacją o celu i sposobach przetwarzania danych osobowych oraz prawie dostępu do treści swoich danych i prawie ich poprawiania.