koperta
ekup@ekup.pl
owad pszczoła

Groźne owady żądlące - czy aż tak niebezpieczne?

Pełnia lata, upały, burza kwiatów, dojrzewające owoce, te uroki lata mogą uprzykrzyć nam owady. Nie chodzi tutaj o komary i meszki, które wprawdzie dokuczliwe, ale raczej nie zagrażające życiu, ale o owady żądlące. Owady żądlące, takie jak różnego rodzaju osy, szerszenie, trzmiele i pszczoły, ich użądlenia mogą być czymś więcej niż tylko bolesną uciążliwością. Na świecie co roku pół miliona ludzi zgłasza się na pogotowie z powodu kłujących owadów.

   Owady żądlące są niezwykle ważne w naszym ekosystemie, ponieważ zapylają kwiaty, rośliny uprawne, drzewa, oraz w zależności od rodzaju, polują na uciążliwe owady i żywią się nimi, pomagając w ograniczaniu populacji. Kłujące owady stają się niepożądane, gdy gnieżdżą się w pobliżu domów z powodu niebezpieczeństw, jakie stanowią dla ludzi.

Czy owady żądlące są niebezpieczne?

   Głównymi sprawcami użądleń są owady błonkoskrzydłe szerszenie, osy i pszczoły Największy z tych owadów szerszeń żądli najbardziej boleśnie, długie żądło zawierające jad służy mu do obrony gniazda przed atakami ssaków i do polowania na owady. Szerszenie są niebezpieczne w okolicy swoich gniazd, poza tym terenem są raczej spokojne i nie drażnione zwykle nie zwracają uwagi na ludzi. Szerszenie w poszukiwaniu pożywienia potrafią pokonać dystans nawet kilku kilometrów. Żywią się głównie owadami błonkówkami, ważkami, motylami, owocami, sokami także pszczołami. Pojedyncza dawka jadu szerszenia to 0,2 miligrama jadu, a śmiertelna dawka dla dorosłego człowieka to powyżej 10 mg na jeden kilogram masy ciała, pod warunkiem, że nie jesteśmy uczuleni na jad. Jeśli jesteśmy uczuleni to jad może wywołać reakcje alergiczne i może wystąpić anafilaksja.

   Anafilaksja powoduje szereg objawów, w tym wysypkę, niski puls i wstrząs anafilaktyczny czyli bardzo silną reakcję alergiczną mogącą zakończyć się śmiercią. Do głównych objawów wstrząsu anafilaktycznego należy zaliczyć pokrzywkę, obrzęk warg i języka, bladość skóry duszność,wymioty, zawroty głowy, spadek ciśnienia, utratę przytomności. W przypadku niepokojących symptomów należy natychmiast wezwać karetkę. Silna reakcja alergiczna może spowodować zatrzymanie akcji serca, obrzęk krtani uduszenie. W udzieleniu pomocy liczy się każda minuta.

   Równie niebezpieczne jak szerszeni, są użądlenia os. Osy są bardziej agresywne, łatwiej je sprowokować do ataku. Ponadto podobnie jak szerszeń, osa może żądlić kilkakrotnie zwiększając tym samym dawkę jadu. Owady te żyją w w bardzo licznych koloniach, rój os może liczyć od kilkuset do kilku tysięcy osobników. Osy latają w promieniu 300 metrów od gniazda, dlatego duża liczba owadów świadczy o bliskości gniazda. Osy i szerszenie chętnie budują gniazda w pniach i dziuplach drzew, opustoszałych ptasich budkach, na strychach. Wyszukują niewielkich szczelin w podbitce dachowej, lub załomach muru. Zwabiane zapachem soków, owoców a także zapachem mięsa chętnie zaglądają do naszych mieszkań i nie wahają się atakować.

   Gniazda tych owadów w pobliżu domu należy likwidować bo stanowią zbyt duże zagrożenie. Usuwanie gniazd najlepiej powierzyć specjalnej firmie, a jeśli już robimy to sami to powinniśmy bardzo dokładnie zabezpieczyć ciało przed użądleniem i robić to wieczorem kiedy osobniki wrócą do gniazda. Miejsca gdzie gniazdowały osy trzeba dokładnie zakleić, bo owady ponownie będą próbowały założyć kolonię.

A co z pszczołami i trzmielami?

   Pszczoły i trzmiele są podstawowymi zapylaczami, chętnie zapraszamy je do naszych ogrodów. Stawiamy domki dla owadów pomagając im przetrwać zimę. Czy są niebezpieczne? Jad trzmiela jest mniej toksyczny niż pszczoły co nie znaczy, że nie może wywołać reakcji anafilaktycznej. Trzmiele jednak nie są agresywne i atakują niezwykle rzadko, tylko w samoobronie. Pamiętajmy, że są pod ochroną.

Pszczoły to spokojne owady, niedrażnione nie atakują, chyba, że ktoś nadepnie ją bosą stopą chodząc po łące.Swoje gniazda roje dzikich pszczół zakładają w lesie w pniach drzew, a pszczelarze swoje pasieki zakładają w bezpiecznej odległości od terenów publicznych. Pszczoła żądli tylko raz a potem umiera, pozostawiając haczykowate żądło w naszym ciele. Żądło należy wyjąć delikatnie je podważając, a nie ściskając, tak aby przy wyciąganiu nie wycisnąć znajdującego się w nim jadu. Ludzie zdrowi, bez uczuleń lekko znoszą od 5 do 15 użądleń równocześnie.

W przypadku użądleń owadów jeśli nie zaistnieją poważne objawy sugerujące uczulenie na jad, możemy łagodzić dolegliwości przez:

  • podanie leków przeciwhistaminowych
  • zażycie środków przeciwbólowych
  • zdezynfekowaniu miejsca ukąszenia i obłożenie opuchlizny lodem
  • zastosowaniu okładów z kwaśnej wody Altacetu lub wody z octem

Ponieważ użądlenia owadów zawsze są bolesne a czasem bardzo niebezpieczne zwłaszcza dla dzieci i osób uczulonych, powinniśmy stosować kilka bezpiecznych zasad celem zminimalizowania zagrożenia. Przeglądać regularnie strychy, szczeliny pod dachem, drzewa w otoczeniu domu. Pamiętać aby napoje i pokarmy spożywane na zewnątrz zabezpieczyć przed dostaniem się do nich owadów. Unikać stosowania owocowych zapachów kosmetyków zwłaszcza w okolicy szyi. Resztki jedzenia i odpady organiczne trzymać w zamykanych pojemnikach.

 

 

Administrator serwisu nie ponosi konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji z zakresu wiedzy specjalistycznej zaprezentowanej w serwisie ekup.pl.

Czy wiesz że:
Średnie ludzkie serce bije do 3 miliardów razy w ciągu całego życia.
Humor i Dowcipy