Nie pozwala normalnie funkcjonować, zaburza rytm życia i nie można przewidzieć kiedy znowu dopadnie. Zespół jelita drażliwego IBS to problem jelita grubego.
Jest to zespół objawów, które występują razem, obejmujące ból w jamie brzusznej i zmiany w wypróżnianiu, które mogą być biegunką, zaparciem lub jednym i drugim. IBS choć nie jest ciężką chorobą może bardzo utrudniać życie.
IBS jest powszechną chorobą ludzi w krajach wysokorozwiniętych. Dotyka około dwa razy więcej kobiet niż mężczyzn i najczęściej występuje u osób w wieku poniżej 45 lat. Zazwyczaj objawy nasilają się po posiłkach. Zaostrzenie może trwać kilka dni, a następnie objawy ulegają poprawie lub całkowitym ustąpieniu. Zaburzenia motoryki jelit dotyczą jelita cienkiego i okrężnicy czyli jelita grubego.
Najczęstsze objawy IBS to:
- wzdęcia brzucha
- skurcze i ból brzucha, które często ustępują po oddaniu stolca
- trudności w oddawaniu stolca
- zbieranie się nadmiaru gazów
- zaparcia lub biegunka mogące występować naprzemiennie
- uczucie pełnych jelit nawet po wypróżnieniu
- bulgotanie i przelewanie w jelitach
Objawy mogą mieć u każdego różne nasilenie i mogą wpływać na inne dolegliwości np. bóle głowy, osłabienie, parcie na pęcherz czy nieświeży oddech. IBS dezorganizuje życie i jest powodem częstej absencji chorobowej w pracy.
Diagnozowanie choroby polega przede wszystkim na przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu z pacjentem, badaniu fizykalnym a w następnie wykonaniu badań wykluczających inne choroby przewodu pokarmowego. Do badań tych należy kolonoskopia, badanie krwi, badanie próbki kału. Należy wykluczyć choroby pasożytnicze, stany zapalne jelit, celiakie, raka okrężnicy.
Przyczyna zespołu jelita drażliwego nie jest do końca poznana. Lekarze upatrują kilka czynników, które wpływają na wystąpienie objawów IBS, należą do nich stres, niektóre pokarmy, wahania hormonów u kobiet w czasie cykli menstruacyjnych. Nieprawidłowości w funkcjonowaniu jelit mogą być spowodowane zmianą flory bakteryjnej jelit. Taka sytuacja może być konsekwencją niewłaściwej diety, bądź częstych biegunek.
Również niektóre nietolerancje pokarmowe mogą wywoływać zespół objawów gastrycznych. Jak wygląda leczenie IBS? Leczenie IBS polega na zmianie stylu życia. Ważna jest współpraca lekarz pacjent, bo nie można samą farmakologia rozwiązać problemu. Pacjent musi mieć świadomość, że wyjście z choroby jest procesem dłuższym i musi wiązać się z przemodelowaniem naszej diety, sposobu spożywania posiłków i radzenia sobie ze stresem.
Zwiększony stres może nasilać objawy IBS, bóle i skurcze związane z jelitami. Odpowiedni odpoczynek i ćwiczenia relaksacyjne mogą pomóc zmniejszyć poziom stresu i pozytywnie wpłynąć na IBS.
Jadłospis powinien być tak skomponowany aby zapewnić odpowiedni poziom błonnika regulującego perystaltykę jelit. Ustalenie jednolitego jadłospisu dla wszystkich pacjentów jest raczej niemożliwe. W leczeniu bardzo ważna jest indywidualna obserwacja organizmu i wpływu danych pokarmów na zaostrzenie objawów.
Prowadzenie dzienniczka żywieniowego znacznie ułatwia stworzenie listy produktów wyzwalających dolegliwości. Jest to sprawa indywidualna każdego pacjenta, choć istnieje pewna grupa produktów która wykazuje negatywne oddziaływanie u dość znacznej grupy pacjentów. Do produktów tych należą fasola, cebula, brukselka, por, kawa, produkty zawierające gluten.
Dieta powinna wyeliminować potrawy bardzo tłuste a wielkość posiłków powinna być niezbyt obfita. Posiłki należy spożywać regularnie i bez pośpiechu. Szybkie jedzenie powoduje, że połykany pokarm jest źle rozdrobniony i pozbawiony odpowiedniej ilości enzymów trawiennych znajdujących się w ślinie. Wypijanie dużej ilości płynów, zwłaszcza wody pomaga wyregulować wypróżniania.
Oprócz zrównoważonej diety, lekarz często zaleca przyjmowanie probiotyków wspierających zdrowie jelit. Częste skurcze mogą wymagać podawania leków rozkurczowych, zmniejszających napięcie mięśni gładkich i tym samym likwidujących ból. Gastroenterolog poleca też stosowanie preparatów zmniejszających wzdęcia i gazy. Regulacja wypróżnień i likwidacja zaparć, może być wsparta lekami OTC.
U niektórych osób wskazana jest terapia behawioralna, psychologiczna celem rozwiązania problemów z radzeniem sobie ze stresem. Czasem konieczne podanie jest leków przeciwdepresyjnych. Choć leczenie IBS jest długie i wymaga zmiany nawyków żywieniowych i stylu życia, to jednak wytrwali pacjenci są w stanie poprawić komfort swojego życia.
Administrator serwisu nie ponosi konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji z zakresu wiedzy specjalistycznej zaprezentowanej w serwisie ekup.pl.