koperta
ekup@ekup.pl
para spacerująca z psem po lesie

Codzienne spacery - krok do zdrowia i same korzyści

Powszechnie wiadomo, że uprawianie sportu wpływa pozytywnie na nasze zdrowie. Mimo to wielu z nas nie jest aktywnych fizycznie. Wymawiamy się brakiem czasu na regularne treningi lub zmęczeniem. Tymczasem zwykły codzienny spacer to krok do zdrowia.

 

Niektóre sporty, z racji swej specyfiki, nie są wskazane dla szerokiego grona chętnych. Tymczasem spacery nie dość, że są bezpieczne, to są wręcz zalecane dla wszystkich grup wiekowych, a nawet dla osób z wieloma dolegliwościami zdrowotnymi.

Chodzenie w rytmicznym tempie na otwartej przestrzeni ma nieocenione korzyści dla naszego zdrowia, higieny, dobrego samopoczucia, podnosząc znakomicie jakość naszego życia.

10 Korzyści z codziennego chodzenia:

  1. Chodzenie wzmacnia serce, zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby niedokrwiennej serca. Według badań, regularne chodzenie 30 minut dziennie może zmniejszyć ryzyko chorób serca o 30% .
  2. Maszerując poprawiamy krążenie krwi, zapobiegając powstawaniu żylaków kończyn. Pomagamy obniżać ciśnienie krwi i zmniejszamy ryzyko udarów.
  3. Amerykańskie Stowarzyszenie Diabetologiczne zaleca, chodzenie jako, że obniża ono poziom cukru we krwi i ogólne ryzyko cukrzycy.
  4. Pomaga utrzymać stawy i kości w dobrej kondycji i opóźnia proces ich degeneracji. W czasie ruchu chrząstka stawowa jest ściskana, zwiększa się ilość płynu stawowego, który zapobiega ścieraniu się stawu.
  5. Dzięki chodzeniu dbamy o nasz kręgosłup, bo wzmacniają się mięśnie przy kręgosłupie, poprawiając ogólną sprawność ruchów i stabilizację korpusu. Dyski które znajdują się między trzonami kręgów, których głównym składnikiem jest woda, w czasie ruchu na przemian sprężynują chłoną wodę i regenerują swoją strukturę. Chodzenie zwiększa elastyczność dolnej części pleców i bioder, poprzez rozciąganie mięśni i więzadeł na plecach, nogach i pośladkach.
  6. Wędrując, zwłaszcza na świeżym powietrzu, zwiększamy wydajność tlenową płuc, tym samym dostarczając więcej tlenu do wszystkich komórek organizmu, poprawiamy funkcjonowanie innych tkanek i narządów. Tlen szybciej przepływa przez krew, pomagając w eliminacji toksyn z organizmu.
  7. Chodząc, poprawiamy funkcje przewodu pokarmowego, zwiększając motorykę jelit - dzięki temu zmniejszamy problemy z zaparciami. Codzienny spacer z psem wspiera zdrowie mózgu, spowalniając kurczenie się mózgu i osłabianie pamięci. W Uniwersytecie w Virginii przeprowadzono badania, które dowiodły większą zachorowalność na chorobę Alzheimera i demencje u osób nie spacerujących.
  8. Chodzenie wpływa na stan psychofizyczny, pomaga rozładować stres. Uwalnia endorfiny, zwane „hormonami szczęścia”, powodując uczucie zadowolenia i zmniejszając stopień odczuwania bólu.
  9. Pomaga zachować prawidłową wagę. Podczas wolnego spaceru w czasie 1 h spalamy około 200 kcal, ale już szybki chodzenie dla zdrowia to utrata około 450 kcal. Oprócz intensywności kroków, na ilość spalonych kalorii wpływ ma także ukształtowanie terenu po którym chodzimy. Łatwiej chodzi się po prostym podłożu, a trasa pod górę wymaga więcej energetycznego wysiłku.
  10. Chodzenie zwiększa odporność naszego układu immunologicznego, dodatkowo dostarczając witaminę D naszemu organizmowi.

Szybkie chodzenie dla zdrowia

Nasz trening możemy sobie urozmaicić wykorzystując kije nordic walking, ale należy pamiętać o prawidłowej pracy rąk. Kije nie mogą snuć się po ziemi, ale wspomagać ruchomość górnej części ciała.

Gra Słowna

 

Nie brak też gadżetów typu krokomierze, czyli aplikacji na smartfony i smartwatche, pomagających kontrolować długość przebytej trasy, mierzyć tętno, obliczać ilość spalonych kalorii.

Aplikacje liczące ilość przebytych kroków są bardzo pomocne do samodyscypliny w uprawianiu ruchu. Z góry założony dzienny plan trasy do pokonania będzie bardziej motywujący.

Na spacer możemy wybrać się w pojedynkę, to dobry momentem, żeby oczyścić głowę od natłoku myśli i otworzyć umysł na przypływ twórczych pomysłów.

Możemy też zabrać słuchawki i ćwiczyć z ulubioną muzyką. Właściciele psów (jest ich niemało) mają obowiązkowy spacer ze swoim pupilem. Warto spożytkować ten czas do aktywniejszego marszu, bo korzyści z chodzenia są ewidentne dla zarówno dla nas, jak i dla naszego zwierzaka.

Robert Korzeniowski - propagator zdrowia

Wielkim propagatorem chodzenia dla zdrowia jest czterokrotny złoty medalista olimpijski w chodzie sportowym Robert Korzeniowski. Lekkoatleta, choć zakończył już sportową karierę, dalej aktywnie trenuje i zachęca do energicznego chodu.

 

W wielu wypowiedziach medialnych, a także na swojej stronie internetowej, instruuje jak należy się poruszać, aby chód był najbardziej efektywny dla zdrowia.

Zwraca uwagę na sposób układania stóp w jednej linii i zaczynania kroku od stawiania na podłożu najpierw pięty, a potem śródstopia. Ruch ramion ugiętych w łokciach pod kątem 90 stopni dodatkowo narzuca rytm i uaktywnia górną część tułowia.

Choć nasz mistrz sportowy osiąga prędkość swojego chodu nawet 14 km/h, to tempo 5 km/h będzie dobre na początek treningów. Aktywność zaczynajmy od krótszych tras, z czasem zwiększając ich długość.

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca dziennie chodzić 8-9 km to około 12 tys. kroków. Zaletą aktywnego chodzenia jest to, że nie wymaga żadnych nakładów finansowych i można go uprawiać wszędzie. Wystarczy wygodne obuwie i każda droga będzie dobra.

Jeśli nawet trudno wygospodarować Ci w ciągu dnia czas na spacer, to może spróbuj w drodze z pracy wysiadać przystanek wcześniej. Zamiast korzystać z elektrycznej hulajnogi idź piechotą choć część odcinka trasy.

Tych, których ilość korzyści zdrowotnych nie przekonuje i że spacer to krok do zdrowia, może zachęci akcja fundacji TVN "Nie Jesteś Sam - pomoc mierzona kilometrami”. Dołączając do akcji i maszerując równocześnie pomagamy dzieciom podopiecznym fundacji TVN.

 

 

Administrator serwisu nie ponosi konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji z zakresu wiedzy specjalistycznej zaprezentowanej w serwisie ekup.pl.

Czy wiesz że:
Najszybszym zwierzęciem jest sokół wędrowny, który osiąga prędkość do 320 km/h.
Humor i Dowcipy