.

Menopauza - klimakterium pod kontrolą

Dojrzała Kobieta

 

Menopauza to naturalne ustanie lub zatrzymanie cyklu miesiączkowego kobiety i oznacza koniec płodności. Menopauza jest naturalną częścią procesu starzenia, który zwykle występuje między 45 a 55 rokiem życia, gdy spada poziom estrogenu u kobiety. Ten nowy etap w życiu kobiety bywa niestety bardzo trudny.

 

   Jajniki wytwarzają hormony estrogenowe i progesteronowe, które kontrolują uwalnianie jajeczek i owulację. Menopauza ma miejsce, gdy jajniki nie uwalniają już jajeczka co miesiąc, a miesiączka ustaje. Wejście w czas menopauzy zwykle poprzedzony jest okresem około-menopauzalnym, który może rozpocząć się od ośmiu do dziesięciu lat przed menopauzą, kiedy jajniki stopniowo wytwarzają mniej estrogenu. Miesiączki występują nieregularnie, krwawienia miesięczne mogą być bardziej obfite i długie, a nawet krwotoczne a czasem bardzo skąpe.

   Menopauza to moment, w którym kobieta nie ma już miesiączki przez co najmniej 12 miesięcy. Zwykle czas ten następuje około 50 roku życia, ale wiele kobiet doświadcza objawów menopauzy na kilka lat przed menopauzą i mogą one trwać nawet do 10 lat od ostatniej miesiączki.

   Choć menopauza nie jest chorobą ale przejściem do nowej fazy życia, to zwykle wiąże się z wieloma uciążliwymi dolegliwościami i zmianami w organizmie. Niektóre z nich mogą być dość dotkliwe i mieć znaczący wpływ na codzienne życie.

   Przede wszystkim ustają funkcje rozrodcze u kobiety, dla niektórych kobiet moment ten jest psychicznie trudny, bo mają poczucie, że tracą część kobiecości. Koniec dolegliwości związanych z miesiączką a także konieczności zażywania środków antykoncepcyjnych zabezpieczających przed nieplanowaną ciążą, część kobiet ceni sobie i czerpie więcej przyjemności z seksu.

   Jednak dla większości kobiet w okresie menopauzy obniża się libido, zwiększa się suchość pochwy i odczucie dyskomfortu w czasie stosunku płciowego. Suchość pochwy zwiększa podatność na infekcje dróg płciowych ze względu na większe urazy nabłonka i ranki.

   To nie jedyna dolegliwość okresu klimakterium, lista niekorzystnych objawów jest dosyć długa, kobiety doświadczają:

  • uderzeń gorąca - czyli nagłego uczucia ciepła rozchodzącego się po ciele w kierunku głowy. Trwają od kilkudziesięciu sekund do kilku minut, występują z różną częstotliwością, czasem nawet co 15 minut, mogą być bardzo silne powodując nagłe zlewne poty
  • zaburzeń snu – zwykle uderzenia gorąca wybudzają ze snu, także niski poziom melatoniny powoduje kłopoty z zasypianiem
  • wahań nastroju, drażliwości a nawet depresji
  • problemów z koncentracją i pamięcią
  • kłopotów z utrzymaniem prawidłowej wagi – zmniejszony metabolizm utrudnia zachowanie dobrej sylwetki
  • częstszego oddawanie moczu

   W czasie menopauzy drastycznie spada poziom hormonów wytwarzanych przez jajniki:estrogenu, progesteronu a także testosteronu. Hormony te są odpowiedzialne nie tylko za funkcje rozrodcze i seksualne. Niski poziom tych hormonów powoduje osłabienie kości, zmniejszenie masy mięśni, kołatanie serca, bóle głowy, zmęczenie, suchość skóry.

Jak radzić sobie z menopauzą?

   Menopauza to czas w życiu kobiety, kiedy szczególnie powinna ona zadbać o zdrowie i być pod kontrolą lekarza. Dolegliwości menopauzy mogą wiązać się poważniejszymi problemami zdrowotnymi i czasem wymagać rozważenia konieczności zastosowania hormonalnej terapii zastępczej. Decyzję taką lekarz podejmuje w konsultacji z pacjentką, mając na względzie medyczne wskazania do podjęcia terapii. Nie wszystkie pacjentki mogą poddać się HTZ, leczenie wiąże się z pewnym ryzykiem.

   W przypadku niektórych kobiet terapia hormonalna może zwiększać ryzyko wystąpienia zakrzepów krwi, zawałów serca, udarów mózgu, raka piersi, chorób pęcherzyka żółciowego. Czas kuracji i dawka hormonu powinna być możliwie najmniejsza skuteczna a pacjentka musi przechodzić regularne badania kontrolne.

   Poza terapią HTZ w celu złagodzenia niektórych objawów i zapobiegnięciu skutków chorobowych warto stosować uzupełniające działania zdrowotne.

   Zaleca się spożywanie produktów zawierających fitoestrogeny, czy to w postaci naturalnej, czy w suplementach diety. Fitoestrogeny są roślinnym odpowiednikiem estrogenów i dzięki nim możemy częściowo uzupełnić niedobory hormonu.

   W kłopotach z zasypianiem pomocne będą środki nasenne na bazie naturalnych ziół melisy, chmielu lub suplementy OTC zawierające melatoninę, która reguluje dobowy rytm i ułatwia zasypianie.

   Uderzenia gorąca są potęgowane przez natężenie stresu i nerwowość, dlatego delikatne środki uspokajające są pomocne w łagodzeniu dolegliwości.

   Codzienna dieta powinna być wzbogacona w produkty zawierające wapń i uzupełniona witaminą D w celu wzmocnienia kości i zabezpieczenia przed osteoporozą. Posiłki powinny być zbilansowane i o obniżonej kaloryczności ze względu na zmniejszony metabolizm. W czasie menopauzy organizm kobiety ma wzmożone zapotrzebowanie na magnez, cynk , potas i witaminy z grupy B.

   Problemy suchością sfer intymnych złagodzimy stosując lubrykanty nawilżające. Niezwykle ważne jest też uprawianie sportu, dzięki temu nie tylko wzmocnimy stawy, mięśnie i zadbamy o kondycję fizyczną naszego ciała, ale także poprawimy nasz stan emocjonalny. Wysiłek fizyczny, ruch powoduje uwalnianie endorfin poprawiających nasze samopoczucie. Preferowane są aktywności sportowe, które uaktywniają całe ciało, bez zbytnich obciążeń kości i stawów jak: joga, pilates, pływanie, gimnastyka rozciągająca czy nawet spacery lub taniec.

   Relaksacja a także odpowiednia ilość snu pomoże nam łagodzić uciążliwe objawy menopauzy.

 

Czytaj też:

Spacer z psem - krok do zdrowia
Słońce Słońce coraz bardziej groźne

 

 

Administrator serwisu nie ponosi konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji z zakresu wiedzy specjalistycznej zaprezentowanej w serwisie ekup.pl.

x

Zgłoś Sklep

* pola wymagane

  • Wystąpił problem z Twoim zgłoszeniem!
1. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez administratora portalu ekup.pl, celem realizacji oferowanych usług jak równieżw celach marketingowych.
2. Podaję dane osobowe dobrowolnie i oświadczam, że są one zgodne z prawdą.
3. Zapoznałem(-am) się z regulaminem w zakresie przetwarzania danych osobowych, w tym z informacją o celu i sposobach przetwarzania danych osobowych oraz prawie dostępu do treści swoich danych i prawie ich poprawiania.

Kontakt z Ekup

Wszelkie pytania i uwagi prosimy przesyłać do Biura Obsługi Klienta na adres e-mail: ekup@ekup.pl

Formularz

Kliknij ikonę obok i wypełnij pola obowiązkowe, a następnie kliknikj "Wyślij"
x

Formularz

* pola wymagane

  • Wystąpił problem z Twoim zgłoszeniem!

Dziękujemy za Twoją wiadomość!

1. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez administratora portalu ekup.pl, celem realizacji oferowanych usług jak równieżw celach marketingowych.
2. Podaję dane osobowe dobrowolnie i oświadczam, że są one zgodne z prawdą.
3. Zapoznałem(-am) się z regulaminem w zakresie przetwarzania danych osobowych, w tym z informacją o celu i sposobach przetwarzania danych osobowych oraz prawie dostępu do treści swoich danych i prawie ich poprawiania.