koperta
ekup@ekup.pl
kobieta z bolącą głową

Migrena - choroba bagatelizowana

Ból głowy może być spowodowany zapaleniem zatok, zmęczeniem, niedotlenieniem, czasem brakiem snu, zbyt dużą ilością alkoholu, czynników jest bardzo wiele. Prawie każdy z nas w swoim życiu doświadczył bólu głowy, ale niektórzy regularnie przechodzą bardzo intensywne bóle głowy związane z migreną. Słowo migrena pochodzi od greckiego słowa „hemicrania” (imikrania; ημικρανία), które oznacza „połowę czaszki”, dlatego, że ból zwykle obejmuje jedną półkulę mózgu.

Czym jest migrena?

   Migrena jest złożoną chorobą o szerokim spektrum objawów. Dla wielu osób główną cechą jest bolesny ból głowy. Innymi objawami są: zaburzone widzenie, wrażliwość na światło, dźwięk i zapachy, nudności i wymioty. Ataki migreny mogą być bardzo przerażające i mogą powodować, że będziesz musiał leżeć nieruchomo przez kilka godzin.

 

 

   Objawy będą się różnić u wielu osób, a poszczególne ataki u jednej osoby też mogą mieć różny przebieg. Mogą się różnić długością i częstotliwością - zwykle trwają od 4 do 72 godzin, a większość ludzi jest wolna od objawów między atakami.

   Częstotliwość ataków migrenowych jest bardzo różna: zwykle to kilka ataków w miesiącu, czasem 15 dni w miesiącu, a u niektórych dwa razy do roku. Kobiety są trzy razy bardziej narażone na migrenę niż mężczyźni. Migrena może mieć ogromny wpływ na pracę, życie rodzinne i społeczne.

Przyczyny bólów migrenowych.

   Migreny charakteryzują się wyniszczającymi i uporczywymi bólami głowy, którym często towarzyszy zwiększona wrażliwość na bodźce wzrokowe lub inne bodźce czuciowe. Dokładne przyczyny tych bólów głowy nie są dobrze poznane, chociaż naukowcy uważają, że mogą być one związane z przejściowymi zmianami chemikaliów, nerwów lub naczyń krwionośnych w mózgu.

   Około 90% osób cierpiących na migrenę ma rodzinną historię migreny. Lekarze nie wiedzą dokładnie, co powoduje migreny. Migrenowe bóle głowy mogą być częściowo spowodowane zmianami poziomu substancji chemicznej zwanej serotoniną. Serotonina odgrywa wiele funkcji w organizmie i może mieć wpływ na naczynia krwionośne. Gdy poziomy serotoniny się waha, naczynia krwionośne zwężają się lub kurczą. Kiedy poziom serotoniny spada, naczynia krwionośne rozszerzają się powodując obrzęk i wywołując ból lub inne problemy.

   Innym badanym aspektem jest również związek bólów migrenowych z aktywnością elektryczną w mózgu. Nie jest dokładnie znana ich przyczyna, ale jest wiele różnych czynników wyzwalających migrenę.

Ataki migreny mogą być wywoływane przez:

  • stres i niepokój
  • zmiany hormonalne, często w okresie menopauzy
  • głośne dźwięki, jasne światła, migotanie ekranu, silne zapachy np. farb, lakierów, perfum
  • nieregularne posiłki, zbyt długie odstępy między posiłkami
  • odwodnienie organizmu
  • zmiana ciśnienia barometrycznego, nadchodzące burze
  • zbyt krótki lub zbyt długi sen
  • wysiłek fizyczny, dźwiganie, silne napięcie mięśni

   Migreny mogą wywoływać także niektóre pokarmy, choć nie zbadano jaki jest wiążący składnik łączący te produkty, a należą do nich: cebula, ryby wędzone, orzechy, czekolada, sery dojrzewające, drożdże, czerwone wino, kapusta, wątróbka, fasola, produkty marynowane, produkty z konserwantami i z glutaminianem, śledzie, awokado, soczewica.

   Zbliżającą się migrenę czasami zwiastują pewne zmiany w organizmie, często bardzo subtelne i można je przegapić. Są to: nadmierne ziewanie, drętwienie szyi, zaparcia, obniżenie nastroju, niepokój.

Gra Słowna

 

   Czasami atak migreny może być poprzedzony aurą czyli objawami ze strony układu nerwowego. Aurę migrenową obejmują zjawiska wizualne, takie jak widzenie różnych kształtów, jasnych punktów lub błysków światła, chwilowa utrata widzenia zwykle na jedno oko, trudności w mówieniu, odrętwienie jednej strony twarzy, mrowienia kończyn.

   Wiele osób z migreną może zapobiec pełnemu atakowi, rozpoznając znaki ostrzegawcze i działając lekami. Leki podane w momencie zwiastującym atak mogą zahamować rozwój migreny.

Migrenę trzeba leczyć.

   Ponad 90% osób cierpiących na migrenę nie jest w stanie normalnie pracować lub funkcjonować. Niestety w kwestii tej choroby nauka jeszcze wciąż wie zbyt mało. Badania obrazowe mózgu dopiero w ostatnich latach dają więcej odpowiedzi na tę chorobę, ale wciąż jeszcze nie udaje się całkowicie wyleczyć z migreny.

   Leczenie polega raczej na zminimalizowaniu ilości ataków migrenowych, bądź zahamowaniu procesu chorobowego na etapie pojawienia się zwiastującej atak aury. Farmakologiczne środki hamujące migrenę to leki na bazie tryptanów, oraz leki zwane antagonistami receptora peptydowego.

   W krajach zachodnich stosowana jest również metoda zastrzyków z botuliny. W fazie ataku migrenowego przyjmowane są środki przeciwbólowe zarówno te dostępne bez recepty ale też o mocniejszym działaniu wydawane tylko na receptę.

   Osoby cierpiące na migrenę narażone są dodatkowo na skutki nadmiernego zażywania środków przeciwbólowych, które niszczą inne organy w organizmie. Migreny mogą być czynnikiem ryzyka udaru, ponieważ udary występują częściej u osób z migreną, ale udary niekoniecznie występują podczas ataków migreny.

   Migrena ogranicza i utrudnia normalne funkcjonowanie w społeczeństwie, ataki bólowe często wykluczają chorych z normalnego funkcjonowania. Osoby cierpiące na migreny często stykają się z wyśmiewaniem ich problemów, brakiem zrozumienia i pomocy otoczenia, a nawet lekceważeniem problemu.

 

 

   Światowa Organizacja Zdrowia apeluje i zwraca uwagę na problem nie diagnozowania i nie leczenia bólów głowy. Wynika to głównie z braku wiedzy personelu medycznego. Na całym świecie średnio tylko 4 godziny licencjackiego kształcenia medycznego są przeznaczone na naukę dotyczącą bólów głowy. Duża liczba osób z bólami głowy nie jest diagnozowana i leczona: na całym świecie tylko 40% osób z migreną jest profesjonalnie diagnozowanych.

   Zaburzenia bólu głowy nie są postrzegane przez społeczeństwo jako poważne, ponieważ nie powodują śmierci i nie są zaraźliwe . Migrena występuje częściej niż cukrzyca, padaczka i astma łącznie. Przewlekła migrena dotyka około 2% światowej populacji.

   Poważne ataki migreny są klasyfikowane przez Światową Organizację Zdrowia jako choroby najbardziej upośledzające, porównywalne z demencją i aktywną psychozą. Stwierdzono, że migrena , przewlekły ból głowy jest drugą najczęściej identyfikowaną przyczyną krótkotrwałej nieobecności (47%) wśród pracowników innych niż pracownicy fizyczni. Badania nad migreną są najmniej finansowane ze środków publicznych spośród wszystkich chorób neurologicznych w odniesieniu do jej wpływu ekonomicznego.

 

 

Administrator serwisu nie ponosi konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji z zakresu wiedzy specjalistycznej zaprezentowanej w serwisie ekup.pl.

Czy wiesz że:
Niektóre rośliny, tak jak bambus, rosną do 1 metra na dobę.
Humor i Dowcipy

Zwycięzcy Miesiąca

COM_ZGADULA_RANK_ZGADULA_MONTH2024-11
123
vey763srz022bqu484
153511701150
COM_ZGADULA_RANK_WORDLE_MONTH2024-11
123
bqu484usl724qdi501
1090910860