koperta
ekup@ekup.pl
dymiące kominy

O co chodzi ze śladem węglowym?

Robiąc zakupy w sklepach internetowych, śledząc informacje gospodarcze, często napotykamy na pojęcie „ślad węglowy”. Co to właściwie jest? Dlaczego coraz częściej słyszymy o kontrolowaniu śladu węglowego.

   Ślad węglowy to całkowita ilość gazów cieplarnianych, które są emitowane do atmosfery przy codziennej działalności ludzkiej. Ślad węglowy dotyczy głównie emisji CO2, ale nie tylko, również innych gazów; metanu, podtlenku azotu. Emisja gazów cieplarnianych wpływa na wzrost globalnego ocieplenia klimatu.

 

 

   Ślad węglowy to ilość gazów wytworzonych w całej ścieżce obejmującej produkcję, transport, użytkowanie, eksploatację, recykling itd. wszelkich dóbr, które są konsumowane w cyklu życiowym w roku przez człowieka. Słowo „konsumowane” w tym wypadku oznacza zużycie, używanie, uczestniczenie, pobieranie, czyli wszystko co wpływa na emisję CO2 do atmosfery.

   Początkowo emisje gazów cieplarnianych analizowano w gałęziach przemysłowych, produkcyjnych i transportowych. Przede wszystkim przedstawiciele rządów podejmują działania mające na celu obniżenie emisji gazów. Globalne problemy klimatyczne wymuszają na Państwach współdziałania, wspólnych regulacji i ustalania norm zanieczyszczeń.

   Największe ilości gazów cieplarnianych generują gałęzie przemysłu produkujące energię elektryczną w elektrowniach, ogrzewanie za pomocą paliw kopalnych, usługi transportowe i procesy przemysłowe i rolnicze. Dlatego w tych gałęziach gospodarki stały monitoring i wdrażanie rozwiązań ograniczających emisję Co2 ma największe znaczenie.

   Firmy mają możliwość zrównoważenia swojego śladu węglowego poprzez poprawienie efektywności energetycznej. I choć wydawało by się, że to problem wielkich przedsiębiorstw, to jednak „ślad węglowy” to pojęcie, które dotyczy także nas, indywidualnych konsumentów. W naszym codziennym życiu możemy dokonywać zmian które będą miały wpływ na środowisko.

Dokonując codziennych wyborów, możesz zwiększyć lub zmniejszyć swój ślad węglowy.

   Indywidualny ślad węglowy jest największy u mieszkańców w krajach wysoko rozwiniętych. W Stanach Zjednoczonych emisja CO2 na jednego obywatela w ciągu roku to 16 ton. Aby zapobiec rocznemu wzrostowi temperatury o 2 ℃, indywidualny ślad węglowy musi do 2050 roku obniżyć się do 2 ton.

   To nie stanie się z dnia na dzień, ale pierwszym krokiem jest uświadomienie sobie, że mamy na to wpływ. W internecie dostępnych jest wiele kalkulatorów, umożliwiających obliczenie jaki ślad węglowy generujemy.

Co wpływa na nasz udział w emisji CO2?

   Właściwie wszystko co robimy, czyli jak się poruszamy, co jemy, co kupujemy ma znaczenie. Największe wartość ma zużywana energia, jej ilość oraz źródła pozyskiwania. Dziesiątki drobnych zachowań jak; wyłączanie naładowanej komórki z gniazda, wyłączanie urządzeń ze stanu czuwania, używanie ledowych żarówek, wykorzystywanie urządzeń wysokiej klasy energooszczędności. Urządzenia jak pralka, suszarka elektryczna, zmywarka są urządzeniami, które w znacznym stopniu zwiększają nasz ślad węglowy.

Gra Słowna

 

   Nie chodzi o to, żeby teraz wrócić do prania na tarce, ale efektywnie korzystać z urządzeń. Jeśli pierzemy wykorzystajmy pełną pojemność bębna, i jeśli nie ma takiej potrzeby to wybierajmy niższą temperaturę prania. Nowoczesne środki piorące świetnie radzą sobie w niskich temperaturach. Suszarka elektryczna w ciągu roku jest odpowiedzialna za około 0,5 tony CO2 wyemitowanego do atmosfery. Więc jeśli mamy przestrzeń w domu na rozwieszenie prania, to zachęcamy do tego sposobu.

   Niezwykle ważny jest też sposób pozyskiwania energii i korzystanie z ich odnawialnych źródeł. Każdy we własnym gospodarstwie zauważy jak wiele, zgoła niepozornych nawyków, może wpłynąć na zmniejszenie zużycia energii. To korzyść także dla naszego portfela, zwłaszcza przy obecnych gigantycznych cenach energii.

Drugim znaczącym elementem jest sposób transportu, częstotliwość korzystania, rodzaj środka transportu, nawet sposób efektywnej jazdy samochodem. Korzystanie ze zbiorowego transportu, lub ekologicznych pojazdów będzie bardziej ekologicznym rozwiązaniem, niż z samochodu.

   Nawet to co mamy na talerzu, ma znaczenie. Dieta zawierająca dużo mięsa zwłaszcza wołowiny, przyczynia się do zwiększania śladu węglowego. Szacuje się, że zwierzęta gospodarskie są odpowiedzialne za około 14 % wszystkich emisji gazów cieplarnianych pochodzących z działalności człowieka. Bydło generują ogromne znaczne ilości metanu i podtlenek azotu z nawozów używanych do upraw pasz.

   Żywność ekologiczna, gdzie do produkcji nie używa się pestycydów, też w rankingu jest zdrowsza nie tylko dla nas, ale także dla Planety. Ważne również nie tylko co, ale także skąd. Rodzime, lokalne produkty, których nie trzeba transportować z odległych regionów to kolejny plus który warto wziąć pod uwagę. Pamiętajmy jeszcze o przemyślanych zakupach, bo niestety marnujemy bardzo wiele żywności.

 

 

   Zresztą nie chodzi tylko o zakupy spożywcze. Ogólnie nadmierny konsumpcjonizm, powoduje konieczność produkowania nowych towarów. Zmieniająca się moda napędza handel odzieży i zazwyczaj kupujemy nie z konieczności, ale z chęci nadążania za nowymi trendami. Produkujemy więcej niż konsumujemy.

   Efektywne gospodarowanie odpadami to kolejny krok w walce o ograniczenie globalnego ocieplenia. Używanie wielorazowych toreb, wykorzystuj jeśli to możliwe wielokrotnie opakowanie, segreguj odpady. Przyczynianie się do zmniejszania śladu węglowego, to także dbanie o środowisko przyrodnicze, nasadzenia drzew, ekologiczne nawożenie roślin to wszystko ma przyczynić się do zmniejszania śladu węglowego a tym samym ratowania Ziemi.

Czy wiesz że:
Ludzie, którzy obecnie żyją, stanowią około 7 procent całkowitej liczby osób, które kiedykolwiek żyły.
Humor i Dowcipy