koperta
ekup@ekup.pl
urządzenie do ozonowania

Ozonowanie nie tylko na koronawirusa

W czasie pandemii koronawirusa, bardzo często słyszymy o sposobie dezynfekowania pomieszczeń przez ozonowanie. Choć terminologia raczej nie jest obca, to często nie wiemy na czym polega ozonowanie i jakie są bezpieczne zasady przeprowadzania takiego zabiegu.

   Ozon jest formą tlenu o wzorze cząsteczkowym O3. W naturze tworzy się w górnych warstwach atmosfery w czasie wyładowań elektrycznych , podczas burzy, gdy błyskawica przechodzi przez powietrze. Po burzy świeży, ostry zapach ozonu jest wyraźnie wyczuwalny w powietrzu.

 

 

   W górnych warstwach atmosfery ozon stanowi barierę dla szkodliwego promieniowania UV . Jest niestabilnym gazem i łatwo ulega degradacji z powrotem do tlenu. Ozon jest wysoce reaktywny i łatwo utlenia materię organiczną. Kiedy ozon napotyka inny związek, jeden atom tlenu odrywa się, przyłącza się do związku i utleniając go, oczyszcza. I właśnie ten proces wykorzystywany jest uzdatniania wody i powietrza.

   Ozon można wytworzyć z dowolnego źródła gazu zawierającego cząsteczki tlenu do tego celu służą generatory ozonu. Ozon jest wytwarzany przez przepuszczenie strumienia suchego powietrza lub tlenu przez pole wysokiego napięcia zwane wyładowaniem koronowym, w którym tlen w strumieniu jest przekształcany w ozon.

   Generatory ozonu mogą być używane w szerokim zakresie zastosowań. Ozon działa w szerokim zakresie pH i szybko reaguje z bakteriami, wirusami i pierwotniakami oraz ma silniejsze właściwości bakteriobójcze. Może utleniać i redukować mikroorganizmy, takie jak bakterie, grzyby i wirusy.

Gdzie proces ozonowania znajduje zastosowanie?

   Ozonowanie jest szeroko stosowane w uzdatnianiu i dezynfekcji wody. Jako środek utleniający jest o 51 % silniejszy od chloru i szybko dezaktywuje nawet oporne mikroorganizmy wodne takie jak: Giardia, Streptococcus fecalis, bakterie Coli, które bytujące w wodzie pitnej stanowią duże zagrożenie dla ludzi. Plusem tego rozwiązania jest to, że oczyszczanie wody następuje bez użycia chemikaliów, jednak pewną wadą jest fakt, że ozonowanie nie zabezpiecza na dłuższy czas przed ponownym nagromadzeniem się bakterii.

Gra Słowna

 

   Również ze względu na wyższe koszty jest rzadziej stosowana do uzdatniania wody. Dość powszechne i coraz częstsze jest stosowanie ozonowania na basenach i w parkach wodnych. Silne chlorowanie wpływa niekorzystnie na skórę, włosy i oczy. Metoda ta wykorzystywana jest w oczyszczalniach ścieków, nie tylko pomaga zniwelować toksyczne substancje, ale także usunąć kolor i nieprzyjemny zapach w ściekach.

   W tym roku ozonowanie stało się powszechnym zabiegiem, wymaganym i stosowanym powszechnie w branży hotelowej do odkażania pokoi i pomieszczeń ogólnodostępnych. To skuteczna metoda sterylizacji łóżek, ścian, mebli i całego wyposażenia pokoi w przypadku koronawirusa. Choć to nie nowość, bo metodę ozonowania stosowano już w połowie XX wieku, to dopiero teraz nałożone wymogi sanitarne spopularyzowały tę metodę dezynfekcji.

   Oprócz wirusów i bakterii, ozonowanie eliminuje roztocza, oczyszcza powietrze ze szkodliwych aldehydów i ftalanów. Zabieg jest szczególnie korzystny dla alergików,a także posiadaczy zwierząt domowych ułatwia pozbywanie się alergenów i dezynfekowanie pomieszczeń.

Ozon wykorzystywany jest do oczyszczania przewodów wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, także w samochodach.

   Ozonowanie jest powszechnie stosowane w branży przetwórstwa spożywczego, do mycia i dezynfekcji owoców, jarzyn, warzyw i mięs. Pozwala w ten sposób pozbywać się nadmiaru środków ochrony roślin, zapobiega powstawaniu pleśni i grzybów na powierzchni żywności. Szerokie zastosowanie ozonowania stosują rozlewnie wody butelkowanej do dezynfekcji wody pitnej, zwiększając tym samym jej okres przydatności do spożycia bez stosowania chemicznych substancji.

   Również w przemyśle farmaceutycznym, medycynie, stomatologi, okulistyce i kosmetyce ozonowanie znajduje zastosowanie, nie tylko wyjaławiania narzędzi i dezynfekcji pomieszczeń. Ozonoterapia to szereg zabiegów medyczne polegających na dotlenianiu krwi, stosowaniu opatrunków na trudno gojące się rany, to pomoc w walce z odleżynami, kuracje walczące z trądzikiem i owrzodzeniami.

 

 

   Pomimo, że ozon szybko przechodzi do postaci tlenu i ozonowanie ma liczne zastosowanie w medycynie to nie znaczy, że ozon jest całkiem bezpieczny. Ponieważ jest tak silnym utleniaczem, ozon ma szkodliwy wpływ na wszystkie żywe organizmy, jest silnie drażniący dla górnych dróg oddechowych. Jeśli ozonowanie przeprowadzamy sami a nie profesjonalna firma, musimy ściśle przestrzegać zasad użytkowania generatora. Należy bezwzględnie unikać przebywania w pomieszczeniu ozonowanym ludzi i zwierząt oraz odczekać dwie godziny po wykonaniu ozonowania aż ozon rozłoży się do tlenu atmosferycznego.

 

 

Administrator serwisu nie ponosi konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji z zakresu wiedzy specjalistycznej zaprezentowanej w serwisie ekup.pl.

Czy wiesz że:
Najstarsze drzewo na Ziemi - Methuselah - ma ponad 5000 lat.
Humor i Dowcipy