.

Pomyśl o alergii już dziś

 Jeszcze zima a my z tematem alergii na pyłki traw. To nie pomyłka, bo choć to jeszcze styczeń, to już ostatni moment żeby rozważyć decyzję o odczulaniu. Alergeny płku traw są najczęstszą przyczyną alergicznego nieżytu nosa i atopowej astmy pyłkowej w Polsce. Sezon zachorowalności przypada na czerwiec i pierwszą połowę lipca. Pierwsze pyłki traw pojawiają się w atmosferze w kwietniu, w niewielkim stężeniu, nie mającym jeszcze wpływu na zdrowie. Ocieplenie klimatu powoduje, że wegetacja roślin następuje dużo wcześniej.

Wyróżniono około 10 tysięcy gatunków traw, są ze sobą bardzo blisko spokrewnione i alergeny poszczególnych gatunków niewiele się różnią. Białka obecne w pyłkach roślin bywają identyczne lub bardzo zbliżone pod względem budowy chemicznej do niektórych alergenów pokarmowych, stąd mogą wywoływać alergie krzyżowe. Reakcje krzyżowe zachodzą zazwyczaj między pyłkami a niektórymi rodzajami owoców i warzyw.

Sezonowe objawy świadczące o uczuleniu na pyłki traw.

Najbardziej dokuczliwą dolegliwością jest wodnista wydzielina z nosa, uporczywy świąd powodujący kichanie, podrażnienie spojówek. Silna alergia może przebiegać nawet z gorączką, bo przewlekły nieżyt nosa doprowadza do stanu zapalnego w zatokach. Nasilone alergia może wywoływać kaszel, ucisk w klatce piersiowej, uczucie zwężenia przełyku.

Osoby uczulone w sezonie pylenia powinny unikać styczności z alergenem, a to jest praktycznie niemożliwe. Pyłki traw przenoszone są z wiatrem z odległych pól i łąk, tak że to, że mieszkamy w mieście nie zabezpiecza nas przed alergią. Należy jednak ograniczyć przebywania na dworze, zwłaszcza rano i wieczorem, kiedy stężenie pyłków jest największe. W tym czasie nie zaleca się też wietrzyć mieszkania, na spacery najlepiej wychodzić po deszczu. Warto w mieszkaniu zainstalować oczyszczacz powietrza, aby choć częściowo zminimalizować przyczynę alergii.

Testy alergiczne z krwi, które mogą wykryć obecność specyficznych przeciwciał klasy IgE we krwi, potwierdzają występowanie alergii na pyłki traw.

Alergia na pyłki traw to choroba przewlekła, wymagającą długotrwałego leczenia. Podstawowe leczenie polega na zażywaniu leków antyhistaminowych. Dzięki lekom przeciwhistaminowym, objawy alergii staną się nieco mniej uciążliwe.

To nie jedyna metoda radzenia sobie z alergią. Innym sposobem walki jest odczulanie. Odczulanie, immunoterapia swoista polega na podawaniu osobie uczulonej stopniowo wzrastających, potem podtrzymujących dawek szczepionki zawierającej alergen lub kilka alergenów, w celu wywołania tolerancji. Decyzję o odczulaniu podejmuje się po konsultacji i pod kontrolą lekarza. Immunoterapię najlepiej rozpoczynać w młodym wieku, można w ten sposób zapobiec rozwojowi astmy, ryzyko zaistnienia niepożądanych reakcji po odczulaniu jest też mniejsza.

Metoda przyjmowania cotygodniowych zastrzyków, wykonywanych przez 8 tygodni, stopniowo zwiększanych ilość alergenu aż do osiągnięcia dawki maksymalnej, nie jest zbyt wygodna, ani najprzyjemniejsza, ale co się nie robi dla zdrowia. Dawkę taką w odstępach dwu miesięcznych należy powtarzać przez 3-5 lat. W ten sposób można wytworzyć tolerancję na alergeny użyte w leczeniu.

W przypadku alergii na pyłki traw medycyna poszła o dwa kroki do przodu. 

Najpierw wprowadzono szczepionkę w formie kropli podjęzykowych. Unikało się wtedy zastrzyku, ale ta metoda też ma pewne ograniczenia, krople trzeba przechowywać w lodówce.

Najwygodniejszą formą są opracowane niedawno szczepionki w postaci tabletek podjęzykowych, które są bardzo dobrze tolerowane przez pacjentów. Leczenie należy rozpocząć na około trzy miesiące przed sezonem pylenia traw, i kontynuować przez okres trwania tego sezonu. Poprawa zdrowia powinna nastąpić już w pierwszym roku stosowania, ale pełne efekty są widoczne po trzech, czterech latach powtarzania zabiegów leczniczych.

Stosowanie szczepionki przynosi bardzo dobry efekt zdrowotny, potwierdzony badaniami klinicznymi i ocenami pacjentów. Jedyną poważną wadą szczepionki w formie tabletek jest jej cena, leczenie nie jest refundowane a koszt trzymiesięcznej kuracji w sezonie to wydatek rzędu tysiąca złotych.

 

 

Administrator serwisu nie ponosi konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji z zakresu wiedzy specjalistycznej zaprezentowanej w serwisie ekup.pl.

x

Zgłoś Sklep

* pola wymagane

  • Wystąpił problem z Twoim zgłoszeniem!
1. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez administratora portalu ekup.pl, celem realizacji oferowanych usług jak równieżw celach marketingowych.
2. Podaję dane osobowe dobrowolnie i oświadczam, że są one zgodne z prawdą.
3. Zapoznałem(-am) się z regulaminem w zakresie przetwarzania danych osobowych, w tym z informacją o celu i sposobach przetwarzania danych osobowych oraz prawie dostępu do treści swoich danych i prawie ich poprawiania.

Kontakt z Ekup

Wszelkie pytania i uwagi prosimy przesyłać do Biura Obsługi Klienta na adres e-mail: ekup@ekup.pl

Formularz

Kliknij ikonę obok i wypełnij pola obowiązkowe, a następnie kliknikj "Wyślij"
x

Formularz

* pola wymagane

  • Wystąpił problem z Twoim zgłoszeniem!

Dziękujemy za Twoją wiadomość!

1. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez administratora portalu ekup.pl, celem realizacji oferowanych usług jak równieżw celach marketingowych.
2. Podaję dane osobowe dobrowolnie i oświadczam, że są one zgodne z prawdą.
3. Zapoznałem(-am) się z regulaminem w zakresie przetwarzania danych osobowych, w tym z informacją o celu i sposobach przetwarzania danych osobowych oraz prawie dostępu do treści swoich danych i prawie ich poprawiania.