.

Prostata - męskie zdrowie pod kontrolą

 

Kłopoty z oddawaniem moczu mężczyzn po 50 roku życia, często wiążą się z przerostem gruczołu prostaty. Prostata to gruczoł wytwarzający część płynu, który przenosi plemniki podczas wytrysku.

 

   Prostata znajduje się poniżej pęcherza moczowego i przed odbytnicą Prostata otacza rurkę, która odprowadza mocz z organizmu. W miarę starzenia się organizmu mężczyzny, prostata rośnie. Jeśli zrobi się zbyt duża, może powodować problemy. Przerost gruczołu krokowego jest procesem starzenia się organizmu i występuje u około 50% mężczyzn po 50 roku życia, a u 90% mężczyzn w wieku około 80 lat.

Jakie problemy powoduje przerost prostaty?

   Łagodny przerost prostaty inaczej gruczolak stercza, zwany BPH (z ang. benign prostatic hyperplasia ) jest związany z rozrostem prawidłowych komórek i nie jest rakiem. Jednak wiele objawów podobnych powinna skłaniać do regularnego kontrolowania gruczołu lekarza.

   Dlatego należy być czujnym jeśli pojawią się kłopoty z oddawaniem moczu takie jak:

  • częste oddawanie moczu , zwłaszcza w nocy
  • uczucie niecałkowitego opróżnienia pęcherza
  • słaby strumień moczu
  • kłopoty z utrzymaniem moczu
  • zatrzymywanie strumienia moczu
  • ból przy mikcji
Ocieplenie

 

   Wielu mężczyzn traktuje swój problem bardzo wstydliwie, czasem obawiając się, że przerost prostaty może być odbierany jako problem w sferze seksualnej czy prokreacyjnej. Całkiem niepotrzebne obawy i nieuzasadniony powód do krępowania się,bo to proces naturalnych zmian w organizmie mężczyzny związanych ze zmianami hormonalnymi i starzeniem się.

Dlaczego trzeba kontrolować i leczyć BPH?

   Przede wszystkim należy leczyć objawy, żeby zwiększyć komfort życia. Poza tym nieleczone BPH może skutkować całkowitym zatrzymaniem moczu, kamicą pęcherza moczowego, nawracającym zakażeniem dróg moczowych i niewydolnością nerek.

   Badanie przeprowadza lekarz urolog i choć  jest mało komfortowe, to nie jest bolesne. Lekarz przeprowadza wywiad z pacjentem, palpacyjnie sprawdza wielkość prostaty, co trwa zaledwie kilka sekund. Oprócz tego badania lekarz może zlecić badanie z próbki krwi określające markery PSA, diagnozujące raka prostaty. Innym wykonywanym badaniem jest USG jamy brzusznej z uwidocznieniem gruczołu, badanie kontrolnie powinno być porównywane co roku.

   Leczenie rozrostu prostaty uzależnione jest od stopnia zaawansowania procesu. Jeśli zmiany są niewielkie i dolegliwości słabo nasilone wystarczy stosować pewne reguły ułatwiające funkcjonowanie. Mocz należy oddawać przy pierwszej odczuwanej potrzebie, nie należy przetrzymywać moczu w pęcherzu. Należy pić regularnie płyny, częściej ale raczej w mniejszych ilościach jednorazowo. Ostatni napój powinien być nie później niż 2h przed snem.

   Dostępne są leki ziołowe bez recepty, ale należy traktować je jako suplementy profilaktyczne a nie terapeutyczne. Mogą one raczej opóźnić wystąpienie objawów, ale w przypadku zdiagnozowanego BPH w bardziej rozwiniętym stadium nie przyniosą oczekiwanych efektów.

   Leczenie farmakologiczne ma na celu zmniejszenie prostaty lub zahamowanie jej wzrostu. Przepisywane przez lekarza α -blokery mają działanie rozkurczowe na mięśnie gładkie, a inhibitory 5-α-reduktazy wpływają na zahamowanie procesu przekształcenia testosteronu odpowiedzialnego za powiększenie prostaty. Farmakologia wcześnie zastosowana cechuje się dużą skutecznością.

   W przypadku kiedy farmakologia nie przynosi rezultatów istnieją jeszcze inne metody leczenia. W ostatnich latach metoda wibroakustyczna zwana fonowaniem jest często stosowana jako pozbawiona skutków ubocznych a przynosząca pożądane efekty w przypadku leczenia łagodnego rozrostu prostaty.

   Innymi metodami leczenia koniecznymi w przy bardziej zaawansowanej chorobie są zabiegi operacyjne. Zabiegi operacyjne są jednak obarczone ryzykiem powikłań, czasem przemijających i w dalszym ciągu wymagają kontynuowania leczenia farmakologicznego. Choć łagodny rozrost prostaty nie jest rakiem i nie może przekształcić się w raka, to jednak bezwzględna jest stała kontrola i badania, bo schorzenie często idzie w parze w rakiem prostaty, który jest najczęstszym nowotworem diagnozowanym u mężczyzn.

 

Czytaj też:

IBS - niewyjaśniona przyczyna poważnej dolegliwości
Alzheimer - wyzwanie dla medycyny

 

 

Administrator serwisu nie ponosi konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji z zakresu wiedzy specjalistycznej zaprezentowanej w serwisie ekup.pl.

x

Zgłoś Sklep

* pola wymagane

  • Wystąpił problem z Twoim zgłoszeniem!
1. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez administratora portalu ekup.pl, celem realizacji oferowanych usług jak równieżw celach marketingowych.
2. Podaję dane osobowe dobrowolnie i oświadczam, że są one zgodne z prawdą.
3. Zapoznałem(-am) się z regulaminem w zakresie przetwarzania danych osobowych, w tym z informacją o celu i sposobach przetwarzania danych osobowych oraz prawie dostępu do treści swoich danych i prawie ich poprawiania.

Kontakt z Ekup

Wszelkie pytania i uwagi prosimy przesyłać do Biura Obsługi Klienta na adres e-mail: ekup@ekup.pl

Formularz

Kliknij ikonę obok i wypełnij pola obowiązkowe, a następnie kliknikj "Wyślij"
x

Formularz

* pola wymagane

  • Wystąpił problem z Twoim zgłoszeniem!

Dziękujemy za Twoją wiadomość!

1. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez administratora portalu ekup.pl, celem realizacji oferowanych usług jak równieżw celach marketingowych.
2. Podaję dane osobowe dobrowolnie i oświadczam, że są one zgodne z prawdą.
3. Zapoznałem(-am) się z regulaminem w zakresie przetwarzania danych osobowych, w tym z informacją o celu i sposobach przetwarzania danych osobowych oraz prawie dostępu do treści swoich danych i prawie ich poprawiania.