koperta
ekup@ekup.pl
rzeźba człowieka cierpiącego

Prostata - męskie zdrowie pod kontrolą

Kłopoty z oddawaniem moczu mężczyzn po 50 roku życia, często wiążą się z przerostem gruczołu prostaty. Prostata to gruczoł wytwarzający część płynu, który przenosi plemniki podczas wytrysku.

   Prostata znajduje się poniżej pęcherza moczowego i przed odbytnicą Prostata otacza rurkę, która odprowadza mocz z organizmu. W miarę starzenia się organizmu mężczyzny, prostata rośnie. Jeśli zrobi się zbyt duża, może powodować problemy. Przerost gruczołu krokowego jest procesem starzenia się organizmu i występuje u około 50% mężczyzn po 50 roku życia, a u 90% mężczyzn w wieku około 80 lat.

 

 

Jakie problemy powoduje przerost prostaty?

   Łagodny przerost prostaty inaczej gruczolak stercza, zwany BPH (z ang. benign prostatic hyperplasia ) jest związany z rozrostem prawidłowych komórek i nie jest rakiem. Jednak wiele objawów podobnych powinna skłaniać do regularnego kontrolowania gruczołu lekarza.

   Dlatego należy być czujnym jeśli pojawią się kłopoty z oddawaniem moczu takie jak:

  • częste oddawanie moczu , zwłaszcza w nocy
  • uczucie niecałkowitego opróżnienia pęcherza
  • słaby strumień moczu
  • kłopoty z utrzymaniem moczu
  • zatrzymywanie strumienia moczu
  • ból przy mikcji

   Wielu mężczyzn traktuje swój problem bardzo wstydliwie, czasem obawiając się, że przerost prostaty może być odbierany jako problem w sferze seksualnej czy prokreacyjnej. Całkiem niepotrzebne obawy i nieuzasadniony powód do krępowania się,bo to proces naturalnych zmian w organizmie mężczyzny związanych ze zmianami hormonalnymi i starzeniem się.

Dlaczego trzeba kontrolować i leczyć BPH?

   Przede wszystkim należy leczyć objawy, żeby zwiększyć komfort życia. Poza tym nieleczone BPH może skutkować całkowitym zatrzymaniem moczu, kamicą pęcherza moczowego, nawracającym zakażeniem dróg moczowych i niewydolnością nerek.

   Badanie przeprowadza lekarz urolog i choć  jest mało komfortowe, to nie jest bolesne. Lekarz przeprowadza wywiad z pacjentem, palpacyjnie sprawdza wielkość prostaty, co trwa zaledwie kilka sekund. Oprócz tego badania lekarz może zlecić badanie z próbki krwi określające markery PSA, diagnozujące raka prostaty. Innym wykonywanym badaniem jest USG jamy brzusznej z uwidocznieniem gruczołu, badanie kontrolnie powinno być porównywane co roku.

   Leczenie rozrostu prostaty uzależnione jest od stopnia zaawansowania procesu. Jeśli zmiany są niewielkie i dolegliwości słabo nasilone wystarczy stosować pewne reguły ułatwiające funkcjonowanie. Mocz należy oddawać przy pierwszej odczuwanej potrzebie, nie należy przetrzymywać moczu w pęcherzu. Należy pić regularnie płyny, częściej ale raczej w mniejszych ilościach jednorazowo. Ostatni napój powinien być nie później niż 2h przed snem.

Gra Słowna

 

   Dostępne są leki ziołowe bez recepty, ale należy traktować je jako suplementy profilaktyczne a nie terapeutyczne. Mogą one raczej opóźnić wystąpienie objawów, ale w przypadku zdiagnozowanego BPH w bardziej rozwiniętym stadium nie przyniosą oczekiwanych efektów.

   Leczenie farmakologiczne ma na celu zmniejszenie prostaty lub zahamowanie jej wzrostu. Przepisywane przez lekarza α -blokery mają działanie rozkurczowe na mięśnie gładkie, a inhibitory 5-α-reduktazy wpływają na zahamowanie procesu przekształcenia testosteronu odpowiedzialnego za powiększenie prostaty. Farmakologia wcześnie zastosowana cechuje się dużą skutecznością.

   W przypadku kiedy farmakologia nie przynosi rezultatów istnieją jeszcze inne metody leczenia. W ostatnich latach metoda wibroakustyczna zwana fonowaniem jest często stosowana jako pozbawiona skutków ubocznych a przynosząca pożądane efekty w przypadku leczenia łagodnego rozrostu prostaty.

 

 

   Innymi metodami leczenia koniecznymi w przy bardziej zaawansowanej chorobie są zabiegi operacyjne. Zabiegi operacyjne są jednak obarczone ryzykiem powikłań, czasem przemijających i w dalszym ciągu wymagają kontynuowania leczenia farmakologicznego. Choć łagodny rozrost prostaty nie jest rakiem i nie może przekształcić się w raka, to jednak bezwzględna jest stała kontrola i badania, bo schorzenie często idzie w parze w rakiem prostaty, który jest najczęstszym nowotworem diagnozowanym u mężczyzn.

 

 

Administrator serwisu nie ponosi konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji z zakresu wiedzy specjalistycznej zaprezentowanej w serwisie ekup.pl.

Czy wiesz że:
Największym zwierzęciem jest niebieski wieloryb, który osiąga długość do 30 metrów i waży do 200 ton.
Humor i Dowcipy