.

Słońce coraz bardziej groźne

Słońce

 

Czy opalenizna dalej jest modna, czy może zdrowy styl życia mówi pas smagłej od słońca twarzy? Opalać się, czy wzorem barokowych dam kryć się przed każdym promieniem słońca?

 

   Słońce emituje promienie światła widzialnego, podczerwień IR oraz promienie ultrafioletowe UVA, UVB, UVC groźne dla człowieka. Część promieniowania jest zatrzymywana przez ozonosferę, ale coraz większe dziury w warstwie ozonowej powodują, że do Ziemi dociera silniejsza wiązka promieniowania.

   Opalając się, zmuszamy komórki tuż pod powierzchnią skóry, zwane melanocytami do wytwarzania melaniny, pigmentu ciemniejącego skórę. Melanina pochłania światło UV i pomaga chronić skórę przed poparzeniem. Ale zbyt dużo światła UV może spowodować poważne szkody, gdyż organizm nie może wyprodukować więcej melaniny i wystarczająco się zabezpieczyć.

Skutki nadmiernego opalania:

   Najbardziej narażone na skutki opalania są osoby z małą zawartością melaniny o jasnej karnacji, błękitnych lub zielonych oczach, jasnych włosach. Nie znaczy to, że osoby o czarnej karnacji są bezpieczne na słońcu, ale mają na pewno większą ochronę. Promieniowanie UVB jest bardzo intensywne i odpowiada za słoneczne poparzenia, przyczyniając się głównie do uszkodzenia zewnętrznej warstwy skóry.

   Ryzyko i skutki nadmiernego opalania powodują przedwczesne starzenie się skóry, zmarszczki, rogowacenie słoneczne, uszkodzenie oczu. Jeszcze bardziej niebezpieczne jest promieniowanie UVA, które przenika w głębsze warstwy skóry, niszcząc komórki oraz DNA. Zbyt długa ekspozycja na słońce może szybko doprowadzić nie tylko do poparzeń słonecznych, ale w wielu przypadkach do raka skóry takim jak rak podstawnokomórkowy, rak płaskonabłonkowy i czerniak złośliwy.

   Wiele z tech chorobowych procesów przypisuje się ekspozycji na promieniowanie UV, a następnie generacji wolnych rodników . Okazuje się, że szkodliwą rolę odgrywają również promienie podczerwone IR. Dopiero badania sprzed kilku lat wykazały, że IR sprzyja foto-starzeniu poprzez indukcję rozpadu kolagenu i zwiększenie obecności reaktywnych form tlenu.

Czy mamy zrezygnować z opalania?

   Już nie tylko leżenie plackiem na plaży jest niezdrowe, ale nawet dłuższy spacer bez odpowiedniej ochrony jest niebezpieczny. Jednak z przebywania na słońcu nie powinniśmy rezygnować bo korzyści dla zdrowia też są wymierne. Światło słoneczne UVB, pobudza skórę do syntezy prowitaminy D3.

   U zdrowych osób występują sezonowe niedobory witaminy D, zwłaszcza w okresie zimowym. Witamina D, jest niezbędna dla prawidłowej budowy kości, zębów i skóry a także przyczynia się do zwiększenia odporności na infekcje. Aby zaspokoić codzienne zapotrzebowanie na witaminę D na poziomie1000 IU, potrzeba 5–20 minut ekspozycji na słońce w zależności od pory roku.

   Przebywanie na słońcu zwiększa produkcje serotoniny hormonu wpływającego na poprawę nastroju i odczuwaniem spokoju. Lekka smagnięta słońcem skóra zwraca uwagę, sprawia wrażenie wypoczętej a blada, jasna cera bardziej kojarzy się ze stanem zmęczenia lub choroby.

Jak bezpiecznie korzystać ze słońca.

   Żeby opalenizna była zdrowsza i długotrwała trzeba zażywać krótkich kąpieli słonecznych, najlepiej w ruchu i koniecznie z ochronnymi kosmetykami. Słońce opala nawet przez lekko przymglone niebo czy rozproszone przez parasol liści drzew. Przed szkodliwymi promieniami chronią nas kosmetyki z filtrami UV w postaci emulsji, kremów, olejków.

   Skuteczność ochrony kosmetyków jest różna, określana mianem SPF, które informuje nas jak długo można przebywać na słońcu bez ryzyka poparzenia. Wartość SPF należy pomnożyć przez 15 min i uzyskana liczba będzie ilością minut jaką możemy bezpiecznie przebywać na słońcu. Przy wyborze kosmetyku nie tylko wartość SPF jest ważna ale także skład chemiczny. Większość chemicznych filtrów przeciwsłonecznych opracowano do ochrony przed promieniowaniem UV, a nie podczerwieni.

   Kosmetyki ochronne działają albo dobijając albo absorbując szkodliwe promienie. Kosmetyki absorbujące promieniowanie mają bardziej złożony skład chemiczny, często oprócz substancji tylko chroniących zawierają także substancje odżywcze i regenerujące ale nie chronią przed promieniowaniem IR. Kosmetyki które odbijają szkodliwe promienie UVA I UVB to te, zawierające zawierające tlenek cynku i dwutlenek tytanu, a ten drugi dodatkowo zabezpiecza przed promieniowaniem IR.

   Stosując nawet skuteczne kosmetyki, zawsze pamiętajmy, że zbyt długie przebywanie na słońcu to nie tylko ryzyko związane z chorobami skóry, ale także z przegrzaniem organizmu i udarem lub odwodnieniem. Korzystajmy więc ze słońca z rozsądkiem i dla zdrowia.

 

Czytaj też:

Spacer z psem - krok do zdrowia
Migrena - choroba bagatelizowana

 

 

Administrator serwisu nie ponosi konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji z zakresu wiedzy specjalistycznej zaprezentowanej w serwisie ekup.pl.

x

Zgłoś Sklep

* pola wymagane

  • Wystąpił problem z Twoim zgłoszeniem!
1. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez administratora portalu ekup.pl, celem realizacji oferowanych usług jak równieżw celach marketingowych.
2. Podaję dane osobowe dobrowolnie i oświadczam, że są one zgodne z prawdą.
3. Zapoznałem(-am) się z regulaminem w zakresie przetwarzania danych osobowych, w tym z informacją o celu i sposobach przetwarzania danych osobowych oraz prawie dostępu do treści swoich danych i prawie ich poprawiania.

Kontakt z Ekup

Wszelkie pytania i uwagi prosimy przesyłać do Biura Obsługi Klienta na adres e-mail: ekup@ekup.pl

Formularz

Kliknij ikonę obok i wypełnij pola obowiązkowe, a następnie kliknikj "Wyślij"
x

Formularz

* pola wymagane

  • Wystąpił problem z Twoim zgłoszeniem!

Dziękujemy za Twoją wiadomość!

1. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez administratora portalu ekup.pl, celem realizacji oferowanych usług jak równieżw celach marketingowych.
2. Podaję dane osobowe dobrowolnie i oświadczam, że są one zgodne z prawdą.
3. Zapoznałem(-am) się z regulaminem w zakresie przetwarzania danych osobowych, w tym z informacją o celu i sposobach przetwarzania danych osobowych oraz prawie dostępu do treści swoich danych i prawie ich poprawiania.