.

Stawy kolanowe pod kontrolą

 

Nie ulegliśmy urazowi, nie uprawiamy wyczynowo sportu, a jednak cierpimy na ból kolan. Co jest tego przyczyną?

 

Kolano to największy staw obrotowy w naszym ciele i najbardziej narażony, to na niego spada ciężar utrzymania masy naszego ciała.

   Częstą przyczyną bólu stawów kolanowych jest choroba zwyrodnieniowa stawów. Dotyka ona osoby zwykle już po 50 roku życia. Zwyrodnienie stawu kolanowego, inaczej gonartroza, związane jest z degeneracją chrząstki stawowej. Chrząstka stąwowa, która wypełnia przestrzeń między kośćmi udowymi a piszczelowymi, ulega stopniowemu zniszczeniu. Dopasowanie do siebie powierzchni stawowych możliwe jest dzięki łękotkom. Łękotka zbudowana jest z tkanki chrzęstnej włóknistej i to ona odpowiada za amortyzację, zborność ruchów, przenoszenie obciążeń. Dzięki łękotkom możliwe jest blokowanie zgięcia i wyprostu stawów.

   Wraz z wiekiem chrząstka stawowa ulega spłyceniu, następują zmiany w ich strukturze, pękanie i zanikanie. Te zmiany degeneracyjne objawiają się początkowo bólem pojawiającym się przy chodzeniu zwłaszcza po schodach, klękaniu, zginaniu kolan. Zauważa się chrupanie w kolanach, z czasem ból nasila się i występuje również w pozycji bezruchu, nawet przy nieobciążonym stawie. Choroba zwyrodnieniowa stawów postępuje w konsekwencji może doprowadzić do całkowitego uszkodzenia narządu ruchu.

 

Czy można zatrzymać proces chorobowy?

   Pierwszym etapem jest właściwa diagnostyka, miarodajnym badaniem jest usg stawu pozwalające rozpoznać stan uszkodzeń stawu. Celem leczenia jest złagodzenie lub usunięcie dolegliwości i utrzymanie aktywnego trybu życia. Choć do tej pory nie ustalono i nie potwierdzono jednoznacznego skutecznego sposobu zahamowania niszczenia stawu, to warto korzystać z możliwości poprawy komfortu życia przez stosowanie zalecanych procedur. Reumatoidalne zapalenie stawów i choroby zwyrodnieniowe częściej dotykają kobiety, zwłaszcza w okresie menopauzy, kiedy zostaje zaburzona gospodarka hormonalna, zwiększa się zagrożenie osteoporozą. Nie znaczy to jednak, że choroba nie dotyka mężczyzn.

   Jedną z przyczyn uszkodzeń stawów jest otyłość. Nadmierny ciężar obciąża nasze kolana, każdy dodatkowy kilogram masy ciała to obciążenie stawów dodatkowym naciskiem 5 kg na jedno kolano. Dbałość o prawidłową wagę jest podstawową profilaktyką przy chorobach kolan. Zrzucenie kilku kilogramów nadwagi już przyniesie ulgę.

   Leczenie farmakologiczne polega na doraźnym stosowaniu środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych w okresie wzmożonego bólu i stanu zapalnego. Są to głównie niesteroidowe środki przeciwzapalne. Stosuje się też leki wspomagające regenerację chrząstki stawowej. Są to przede wszystkim preparaty zawierające kolagen, siarczan glukozaminy i siarczan chitochondryny. Dolegliwości można też zmniejszyć poprzez bezpośrednie wstrzyknięcie preparatów kwasu hialuronowego w kolano i uzupełnienie naturalnego składu płynu stawowego. Efekt poprawy zdrowotnej może w tym przypadku utrzymywać się do kilku miesięcy.W zaawansowanym stadium choroby konieczna jest interwencja chirurgiczna ,są to różne zabiegi artroskopowe np. usunięcie wyrośli kostnych, przerośniętej błony maziowej, płukanie stawu. W krytycznej sytuacji uszkodzenia stawu konieczne jest zastąpienie zdegradowanego fragmentu stawu endoprotezą.

   Ważnym elementem terapii, również po operacji jest rehabilitacja. Za prawidłową pracę kolana odpowiadają przecież liczne wiązadła w kolanie. Ich wzmocnienie przez odpowiednią gimnastykę poprawia pracę całego stawu kolanowego. Właściwa gimnastyka jest niezbędna w procesie regeneracji i hamowania zmian degeneracyjnych stawów. Błędnym jest myślenie, że nieporuszanie stawów zlikwiduje chorobę. Jak pokazują najnowsze badania, siedzący tryb życia, brak aktywności fizycznej jest jedną z głównych przyczyn pojawiania się dolegliwości kolan w coraz wcześniejszym wieku.

 

 

Administrator serwisu nie ponosi konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji z zakresu wiedzy specjalistycznej zaprezentowanej w serwisie ekup.pl.

x

Zgłoś Sklep

* pola wymagane

  • Wystąpił problem z Twoim zgłoszeniem!
1. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez administratora portalu ekup.pl, celem realizacji oferowanych usług jak równieżw celach marketingowych.
2. Podaję dane osobowe dobrowolnie i oświadczam, że są one zgodne z prawdą.
3. Zapoznałem(-am) się z regulaminem w zakresie przetwarzania danych osobowych, w tym z informacją o celu i sposobach przetwarzania danych osobowych oraz prawie dostępu do treści swoich danych i prawie ich poprawiania.

Kontakt z Ekup

Wszelkie pytania i uwagi prosimy przesyłać do Biura Obsługi Klienta na adres e-mail: ekup@ekup.pl

Formularz

Kliknij ikonę obok i wypełnij pola obowiązkowe, a następnie kliknikj "Wyślij"
x

Formularz

* pola wymagane

  • Wystąpił problem z Twoim zgłoszeniem!

Dziękujemy za Twoją wiadomość!

1. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez administratora portalu ekup.pl, celem realizacji oferowanych usług jak równieżw celach marketingowych.
2. Podaję dane osobowe dobrowolnie i oświadczam, że są one zgodne z prawdą.
3. Zapoznałem(-am) się z regulaminem w zakresie przetwarzania danych osobowych, w tym z informacją o celu i sposobach przetwarzania danych osobowych oraz prawie dostępu do treści swoich danych i prawie ich poprawiania.