Grzybica stóp - jest zakaźną infekcją grzybiczą, która atakuje skórę stóp najczęściej między palcami, na podeszwach, może również rozprzestrzeniać się na paznokcie.
Stopa sportowca ładnie brzmi, ale to nazwa na określenie grzybicy stóp. Grzybica zwykle powoduje łuszczącą się czerwoną wysypkę, pęknięcia skóry a nawet pęcherze lub wrzody.
Grzybica stóp zwana stopą sportowca z tego względu, że często dotyka sportowców, którzy długo przebywają w jednych butach, zakrytych, dopasowanych bez dobrej wentylacji. Jednak to wcale nie sportowcy są najbardziej narażeni na grzybicę. Obuwie sportowe dobrych marek zapewnia właściwą wentylację i komfort stopom.
Bardziej narażone na infekcję są osoby, które chodzą w obuwiu wykonanym z materiałów nie przepuszczających powietrza, powodujących nadmierne pocenie się stóp. Grzyb rozwija się w ciepłym, wilgotnym otoczeniu dlatego należy dbać, żeby stopy były suche i nie przegrzewały się.
Zaleca się nie noszenie tej samej pary butów przez więcej niż 2 dni z rzędu, wietrzenie obuwia. Pomocne tutaj są specjalne antybakteryjne kulki do obuwia, które nie tylko niwelują przykry zapach, ale także pochłaniają wilgoć. Prostym a równie skutecznym sposobem jest przesypywanie butów talkiem, ta metoda ma jednak ma wadę, gdyż trudno dokładnie wytrzepać obuwie po takim zabiegu.
Oprócz właściwego obuwia, należy szczególnie dbać o stopy po kąpieli, osuszając dokładnie przestrzenie między palcami osobnym ręcznikiem do stóp. Skarpety powinny być wykonane z naturalnych materiałów i być zmieniane codziennie.
Cukrzycy a także osoby, które cierpią na nadmierną potliwość stóp są bardziej narażone na grzybice, one szczególnie powinny dbać o stopy i korzystać z dostępnych kosmetyków przeciwpotnych. Możliwie często, jeśli temperatura na to pozwala należy chodzić w odkrytych butach, bez skarpet. Ale nawet stosując się tych zasad jesteśmy narażeni na zakażenie przez kontakt z zarażoną osobą lub z zanieczyszczonymi powierzchniami, takimi jak ręczniki, podłogi i buty.
Gdzie dochodzi do zakażenia?
Najczęściej zarażamy się na pływalniach, basenach, w saunach, publicznych prysznicach i szatniach, czyli tam gdzie chodzimy boso, i dodatkowo jest sprzyjające środowisko czyli wilgotno i ciepło. Dlatego na basenach powinniśmy koniecznie wchodzić pod prysznic w klapkach. Nawet w hotelach, pensjonatach i innych miejscach noclegowych nie powinniśmy boso chodzić po wykładzinach i dywanikach, bo i te miejsca mogą rozprzestrzeniać grzyby.
Kolejnym miejscem gdzie może dochodzić do zakażenia, są sklepy obuwnicze. Butów nie należy mierzyć na gołą stopę, każdy szanujący się sklep posiada specjalne jednorazowe skarpetki do mierzenia obuwia. Butów nie powinno się pożyczać. Dlatego zakup obuwia w tak popularnych sklepach z odzieżą używaną, jest złym wyborem.
O ile odzież jest prana i dezynfekowana, to w przypadku obuwia żadne zabiegi nie usuną ewentualnego grzyba, a nigdy nie wiemy czy właściciel butów nie był zakażony. Mając na uwadze, że jest to dość częsta przypadłość, ryzyko jest dość duże.
Co robić jeśli pomimo ostrożności zarazimy się grzybicą?
Po pierwsze nasze stopy należy oglądać, im szybciej zauważymy objawy infekcji tym leczenie może trwać krócej.
Zaniepokoić powinny nas:
- pękanie i złuszczanie skóry stóp, najczęściej między palcami stóp i podeszew
- świąd, pieczenie stóp
- sucha skóra na podeszwach lub bokach stóp
- pojawiające się pęcherze
- przebarwienia, zgrubienia na paznokciach
Jeżeli zmiany są niewielkie możemy podjąć leczenie sami ogólnie dostępnymi preparatami przeciwgrzybiczymi do stóp, dostępnymi bez recepty. Pomocny może okazać się także olejek z drzewa herbacianego o silnym działaniu przeciwgrzybiczym.
Jednak leczenie grzybicy zwłaszcza bardziej zaawansowanej i obejmującej paznokcie może być o wiele trudniejsze, wymagać wizyty u dermatologa i trwać nawet kilka miesięcy. Lekarz może wdrożyć oprócz leczenia miejscowego, doustne leki przeciwgrzybicze. Nie raz zdarza się, że grzybica jest oporna na niektóre leki, nawraca i kuracja przebiega bardzo długo.
Administrator serwisu nie ponosi konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji z zakresu wiedzy specjalistycznej zaprezentowanej w serwisie ekup.pl.