Po okresie zimowym nie jednej osobie przydarzyło się nagromadzić zbędnych kilogramów. Wiosna jest doskonałym momentem aby podjąć starania o zdrową, szczupłą sylwetkę.
Coraz dłuższy dzień, cieplejsza aura zachęca do dłuższych spacerów i aktywności. Wiosna to lepsza pora na odchudzanie niż lato. Latem przy bardzo wysokiej temperaturze, nadmierny wysiłek fizyczny w plenerze może być niebezpieczny dla zdrowia.
Wiosną chłodne jeszcze powietrze powoduje, że sporą ilość kalorii organizm zużywa dodatkowo na ogrzanie ciała. Jest jeszcze dużo czasu, żeby zdążyć przed sezonem letnim, kiedy będziemy chcieli eksponować swoje ciała na plażach i basenach.
Jak wykorzystać dobry czas na odchudzania, by osiągnąć efekt?
Przede wszystkim odchudzanie musi być zdrowe i bezpieczne dla naszego organizmu. Wiadomo, że szybka utrata kilogramów zazwyczaj wiąże się z efektem jo-jo. Drastyczną dietą organizm traktuje jako szok dla organizmu.
Receptory w mózgu alarmują i dają sygnał do zmniejszenia metabolizmu, żeby chronić organizm przed zagrożeniem. Dodatkowo powrót do normalnej diety jest dla mózgu impulsem, że należy zrobić zapasy tłuszczu w razie kolejnego braku odpowiedniej ilości pożywienia.
Następuje wtedy tycie z nawiązką i efektem szczupłej sylwetki cieszymy się zbyt krótko. Nieprawidłowa dieta to także brak składników odżywczych potrzebnych dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu.
Odchudzając się trzymaj się podstawowych zasad.
Po pierwsze cierpliwość i systematyczność. Bezpieczna utrata kilogramów to nie więcej jak 0,5 do 1 kg tygodniowo. To też uzależnione jest od naszej wagi początkowej.
Osoby o bardzo dużej masie stosując taką samą dietę będą chudły początkowo szybciej niż osoby z niewielką nadwagą. Codzienne ważenie nie ma sensu. Sprawdzanie wagi raz na tydzień będzie wystarczające.
Czasem wskazania wagi nie muszą świadczyć, że nie odnosimy sukcesu. Bardziej miarodajne jest sprawdzanie naszych obwodów w centymetrach w biodrach, pasie, udach.
Pamiętajmy jednak, że efekty najpierw widoczne są na twarzy, klatce piersiowej, a dopiero potem w niższych partiach ciała. Jak zmienić tą kolejność dowiecie się w dalszej części artykułu.
Jaką dietę wybrać?
Choć internetowe zasoby proponują szereg najrozmaitszych diet, to najzdrowszą dietą według lekarzy jest dieta pełnowartościowa, dostarczająca składniki odżywcze ze wszystkich grup z piramidy żywieniowej.
Z diety powinny być wyeliminowane słodycze. W diecie odchudzającej najważniejszy jest procentowy udział produktów z poszczególnych grup. Pożywienie musi dostarczać odpowiednią ilość białka, węglowodanów, tłuszczów, składników mineralnych i witamin.
Z produktów zbożowych powinniśmy wybierać pełnoziarniste pieczywa, płatki i wyroby z mąki z pełnego przemiału. W pełnoziarnistych produktach jest duża ilość błonnika, który pełni niezwykle ważną rolę w zdrowej diecie.
Błonnik ułatwia prawidłowy pasaż jelitowy, a tym samym usuwanie toksyn i zbędnych produktów przemiany materii. Błonnik pęczniejąc w przewodzie pokarmowym daje poczucie sytości przy mniejszej ilości pokarmu.
Z produktów białkowych należy uwzględniać w diecie chude mięsa, ryby, jajka, chude sery, najlepiej twarogowe, mleko i jogurty z mniejszą zawartością tłuszczu. Z tłuszczu też nie należy rezygnować, ale powinniśmy się decydować na oleje roślinne będące bogate w w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe.
Dieta obfitować musi w warzywa i owoce, procentowo musi ich być najwięcej w diecie. Dopełnieniem prawidłowej diety musi być woda w naprawdę dużych ilościach.
Żeby dieta pełnowartościowa była dietą odchudzającą musimy przestrzegać podstawowej zasady ograniczenia wielkości spożywanych porcji i regularności jedzenia.
Winniśmy zjadać pięć niedużych posiłków dziennie. Przyzwyczajeni do dużych porcji możemy mieć początkowo trudności z zaspokojeniem głodu ale kiedy pojemność naszego żołądka się obkurczy, utrzymywanie małych posiłków będzie łatwiejsze.
W diecie warto stosować małe triki pomagające oszukać głód. Wypijanie wody przed posiłkiem sprawi, że nie zjemy zbyt dużej porcji. Układanie małej porcji na dużym talerzu też oszuka trochę nasz mózg. Do potraw i posiłków dodawajmy przyprawy przyspieszające metabolizm i spalanie tłuszczu jak papryka, pieprz, imbir, cynamon, kurkumę.
Catering dietetyczny dla zabieganych.
Przygotowanie wyszukanej diety może być bardzo czasochłonne. Zakupy odpowiednich produktów, przygotowanie urozmaiconych posiłków wymagają zaangażowania, co dla zabieganych może być trudne.
Nie każdy ma zacięcie i zapał do samodzielnego szykowania dań. Z pomocą przychodzą liczne firmy, które oferują catering dietetyczny z dostawą. Diety są tak opracowane, żeby zapewnić całodniowe wyżywienie, więc zwykle dla diety odchudzającej to pięć posiłków.
Oczywiście zestawy są też trzydaniowe lub tylko lunchowe. Potrawy zapakowane są w oddzielne pojemniki, stąd popularne określenie dieta pudełkowa.
Warianty diety są bardzo różnorodne: wegańskie, wegetariańskie, bez glutenowe Możemy dobrać zestaw o odpowiedniej dla nas dziennej kaloryczności. Potrawy są odpowiednio skomponowane, żeby całodzienny posiłek zawierał wszystkie niezbędne składniki odżywcze.
Cateringowe firmy prześcigają się w ofertach wymyślnych dań i promocjach cenowych, żeby przyciągnąć klientów. Średnio cena całodniowej diety to około 60 zł, ale może też być powyżej 150zł.
Koszt zależny jest głównie od rodzaju dań, ilości zamówień w ciągu miesiąca, w pakiecie zawsze taniej. Doliczany jest również transport a czasem termiczne opakowanie utrzymujące potrawy ciepłe.
Praktycznie w każdym większym mieście można zamówić catering dietetyczny. Jest to bardzo wygodna forma, zapewniająca całodzienne wyżywienie kiedy jesteśmy w pracy. Z tego rozwiązania chętnie korzystają ludzie młodzi, którzy nie lubią spędzać czasu ,,przy garach” i stać ich na taki wydatek.
Ruch dla zdrowia i z przyjemnością.
Jaką aktywność wybrać? Wszystko zależy jak szybko chcemy uzyskać efekt odchudzający, jakie mamy możliwości zdrowotne i jaki sport lubimy. Ćwiczenia aerobowe szybko spalają tkankę tłuszczową, ale też nie dla każdego będą zalecane.
Takie ćwiczenia mogą być niewskazane dla cierpiących na schorzenia kręgosłupa, stawów. Najważniejsze będzie nie wybór rodzaju aktywności ale systematyczność wykonywania ćwiczeń.
Regularne spacery, czy codzienny taniec będzie bardziej efektywny niż godzinny aerobik raz na tydzień. Niezbyt forsująca ale regularna gimnastyka usprawni nasze mięśnie, poprawi elastyczność skóry.
Gimnastyka sprawi, że unikniemy efektu obwisłej skóry po odchudzaniu na wiosnę, a odpowiednim ćwiczeniem możemy też sterować, które partie ciała chcemy najbardziej poprawić. Specjalnie dopasowane ćwiczenia pomogą wymodelować sylwetkę.
Sprzymierzeńcem w walce o naszą figurę jest też sen. Mała ilość snu powoduje rozregulowanie układu hormonalnego. Niewyspanie powoduje spadek poziomu hormonu leptyny odpowiedzialnej za poczucie apetytu i wzrost poziomu insuliny odgrywającej rolę w przyroście masy ciała. Ważna jest nie tylko ilość snu ale także stała pora kładzenia się do łóżka.
Trzymając się tych zasad możemy pozbyć się nadmiaru kilogramów, skutecznie wykorzystać odchudzanie na wiosnę i poprawić funkcjonowanie całego organizmu.
Administrator serwisu nie ponosi konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji z zakresu wiedzy specjalistycznej zaprezentowanej w serwisie ekup.pl.