.

Włosy źródłem informacji o naszym zdrowiu

  

Piękne, zadbane włosy są ozdobą ludzkiej głowy, ale ich wygląd nie zawsze idzie w parze z naszym zdrowiem. Często kondycja włosów jest efektem licznych zabiegów pielęgnacyjnych.

 

   Choć oglądane nawet pod mikroskopem będą wyglądały dobrze, nie zawsze są dowodem zdrowego ciała. Włosy zbadane dogłębnie mogą nam wiele powiedzieć o naszym zdrowiu, ale do tego potrzebna jest szczegółowa analiza chemiczna włosa.

   Włos może dostarczyć wielu informacji o tobie. Miejscem powstawania włosa jest cebulka. Wewnątrz cebulki znajduje się macierz włosa ze skupiskami komórek macierzy, które tworzą mieszek włosowy. Poprzez układ limfatyczny, krwionośny i nerwowy cebulka pobiera istotne dla niej mikroelementy, składniki budulcowe i tlen.

   Podczas fazy wzrostu włosa aktywność metaboliczna jest znacznie zwiększona, co powoduje wystawienie włosa na wewnętrzne środowisko metaboliczne; płyny pozakomórkowe, krążącą krew i limfę. Gdy włos już dociera na powierzchnię, jego zewnętrzne warstwy twardnieją, blokując produkty przemiany materii nagromadzone w tym okresie powstawania włosa, zapewniając trwały zapis aktywności metabolicznej. W tym czasie łodyga włosa wchłonęła mikroelementy ale także chemikalia, toksyny z wszelkich przyjmowanych pokarmów, leków i innych substancji które dostawały się do naszego organizmu.

Ocieplenie

 

   Nie każdy wie, że żywe komórki włosa to cześć podskórna włosa a zewnętrzna część to zrogowaciałe martwe komórki, na które nie oddziałują już procesy fizjologiczne. Włos na głowie rośnie od 2-6 lata, potem wypada. Analiza włosów może wykazać jakie substancje przedostały się do organizmu, w ciągu ostatnich kilku miesięcy.

W jakim celu wykonuje się analizę włosów?

   W medycynie analiza włosów jest często wykorzystywana do wykrywania niedoborów i nadwyżek minerałów i pierwiastków śladowych. Analiza włosów może określić poziom wapnia, magnezu, sodu, potasu, miedzi, cynku, fosforu, żelaza, manganu, chromu, selenu, kobaltu, molibdenu, siarki, wszystkie te elementy są potrzebne naszemu organizmowi do funkcjonowania. Dzięki badaniu można niejednokrotnie rozpoznać przyczynę wielu dolegliwości.

   W dłuższej perspektywie niedobory lub nadwyżki pierwiastków prowadzą do zaburzeń metabolicznych, które z kolei mogą przyczyniać się do chorób przewlekłych. Sprawdzając szczegółowo ilość składników mineralnych możemy odpowiednio dostosować naszą dietę celem uzupełnienia ewentualnych niedoborów. Czasami wymagana jest dodatkowa suplementacja a nawet wdrożenie leczenia.

   Analiza pierwiastkowa włosów wspomaga diagnostykę nie tylko wielu chorób, ale również jest zalecana jako kontrolna profilaktyka u osób czynnie uprawiających sport, lub narażonych na długotrwały duży wysiłek fizyczny. Testy włosów umożliwiają też wykrycie obecności w organizmie metali ciężkich antymonu, uranu, arsenu, berylu, rtęci, kadmu, ołowiu i aluminium.

   Metale toksyczne mogą być odpowiedzialne za zaburzenia równowagi chemicznej organizmu, mogą powodować wiele problemów zdrowotnych i mieć poważny negatywny wpływ na ogólny stan zdrowia. Obecność metali ciężkich może być przyczyną zachorowalności na chorobę Parkinsona, chorobę Alzheimera, demencje oraz może działać rakotwórczo.

   Badania medyczne wykorzystują analizę włosów do diagnozowania stanów chorobowych i określania zależności między stężeniami metali a różnymi chorobami. Toksyczne elementy mogą być 200 do 300 razy bardziej skoncentrowane we włosach niż we krwi czy moczu. Wykrycie szkodliwych substancji we włosach to pierwszy krok do podjęcia detoksykacji organizmu.

   Badanie składu chemicznego włosów prowadzi wiele laboratoriów w całej Polsce. Ważne są wskazówki dotyczące próbki włosów pobieranych do analizy. Niezastosowanie się do określonych procedur może dać niewłaściwe wyniki. Zastosowane farby, lakiery, szampony czy kurz i zanieczyszczenia zewnętrzne zafałszują pomiary.

   Próbka włosów musi być czysta, pobrana z okolicy potylicznej głowy, blisko nasady włosów. Jeśli włosy były farbowane to włos do badania może być wzięty dopiero po odrośnięciu czyli ok. 8 tygodniach. Analiza pierwiastkowa włosów i ewentualne nieprawidłowości powinny być tylko impulsem do dalszej pogłębionej diagnostyki lekarskiej.

 

Czytaj też:

Konsekwencje niedoboru "słonecznej witaminy"
Helicobacter pyroli przyczyną wrzodów żołądka

 

 

Administrator serwisu nie ponosi konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji z zakresu wiedzy specjalistycznej zaprezentowanej w serwisie ekup.pl.

x

Zgłoś Sklep

* pola wymagane

  • Wystąpił problem z Twoim zgłoszeniem!
1. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez administratora portalu ekup.pl, celem realizacji oferowanych usług jak równieżw celach marketingowych.
2. Podaję dane osobowe dobrowolnie i oświadczam, że są one zgodne z prawdą.
3. Zapoznałem(-am) się z regulaminem w zakresie przetwarzania danych osobowych, w tym z informacją o celu i sposobach przetwarzania danych osobowych oraz prawie dostępu do treści swoich danych i prawie ich poprawiania.

Kontakt z Ekup

Wszelkie pytania i uwagi prosimy przesyłać do Biura Obsługi Klienta na adres e-mail: ekup@ekup.pl

Formularz

Kliknij ikonę obok i wypełnij pola obowiązkowe, a następnie kliknikj "Wyślij"
x

Formularz

* pola wymagane

  • Wystąpił problem z Twoim zgłoszeniem!

Dziękujemy za Twoją wiadomość!

1. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez administratora portalu ekup.pl, celem realizacji oferowanych usług jak równieżw celach marketingowych.
2. Podaję dane osobowe dobrowolnie i oświadczam, że są one zgodne z prawdą.
3. Zapoznałem(-am) się z regulaminem w zakresie przetwarzania danych osobowych, w tym z informacją o celu i sposobach przetwarzania danych osobowych oraz prawie dostępu do treści swoich danych i prawie ich poprawiania.