koperta
ekup@ekup.pl
ładne włosy kobiety

Włosy źródłem informacji o naszym zdrowiu

Piękne, zadbane włosy są ozdobą ludzkiej głowy, ale ich wygląd nie zawsze idzie w parze z naszym zdrowiem. Często kondycja włosów jest efektem licznych zabiegów pielęgnacyjnych.

Choć oglądane nawet pod mikroskopem będą wyglądały dobrze, nie zawsze są dowodem zdrowego ciała. Włosy zbadane dogłębnie mogą nam wiele powiedzieć o naszym zdrowiu, ale do tego potrzebna jest szczegółowa analiza chemiczna włosa.

 

Włos może dostarczyć wielu informacji o tobie. Miejscem powstawania włosa jest cebulka. Wewnątrz cebulki znajduje się macierz włosa ze skupiskami komórek macierzy, które tworzą mieszek włosowy. Poprzez układ limfatyczny, krwionośny i nerwowy cebulka pobiera istotne dla niej mikroelementy, składniki budulcowe i tlen.

Podczas fazy wzrostu włosa aktywność metaboliczna jest znacznie zwiększona, co powoduje wystawienie włosa na wewnętrzne środowisko metaboliczne; płyny pozakomórkowe, krążącą krew i limfę.

Gdy włos już dociera na powierzchnię, jego zewnętrzne warstwy twardnieją, blokując produkty przemiany materii nagromadzone w tym okresie powstawania włosa, zapewniając trwały zapis aktywności metabolicznej.

W tym czasie łodyga włosa wchłonęła mikroelementy ale także chemikalia, toksyny z wszelkich przyjmowanych pokarmów, leków i innych substancji które dostawały się do naszego organizmu.

Nie każdy wie, że żywe komórki włosa to cześć podskórna włosa a zewnętrzna część to zrogowaciałe martwe komórki, na które nie oddziałują już procesy fizjologiczne.

Włos na głowie rośnie od 2-6 lata, potem wypada. Analiza włosów może wykazać jakie substancje przedostały się do organizmu, w ciągu ostatnich kilku miesięcy.

Analiza silnym narzędziem diagnostycznym

W medycynie analiza włosów jest często wykorzystywana do wykrywania niedoborów i nadwyżek minerałów i pierwiastków śladowych.

Analiza włosów może określić poziom wapnia, magnezu, sodu, potasu, miedzi, cynku, fosforu, żelaza, manganu, chromu, selenu, kobaltu, molibdenu, siarki, wszystkie te elementy są potrzebne naszemu organizmowi do funkcjonowania.

Dzięki badaniu można niejednokrotnie rozpoznać przyczynę wielu dolegliwości, ale także dać jasną odpowiedź na pytanie zadawane przez wiele osób: co na wypadanie włosów?

W dłuższej perspektywie niedobory lub nadwyżki pierwiastków prowadzą do zaburzeń metabolicznych, które z kolei mogą przyczyniać się do chorób przewlekłych.

Sprawdzając szczegółowo ilość składników mineralnych możemy odpowiednio dostosować naszą dietę celem uzupełnienia ewentualnych niedoborów. Czasami wymagana jest dodatkowa suplementacja a nawet wdrożenie leczenia.

Gra Słowna

 

Analiza pierwiastkowa włosów wspomaga diagnostykę nie tylko wielu chorób, ale również jest zalecana jako kontrolna profilaktyka u osób czynnie uprawiających sport, lub narażonych na długotrwały duży wysiłek fizyczny.

Testowanie włosów umożliwia też wykrycie obecności w organizmie metali ciężkich antymonu, uranu, arsenu, berylu, rtęci, kadmu, ołowiu i aluminium.

Metale toksyczne mogą być odpowiedzialne za zaburzenia równowagi chemicznej organizmu, mogą powodować wiele problemów zdrowotnych i mieć poważny negatywny wpływ na ogólny stan zdrowia.

Obecność metali ciężkich może być przyczyną zachorowalności na chorobę Parkinsona, chorobę Alzheimera, demencje oraz może działać rakotwórczo.

Badania medyczne wykorzystują analizę włosów do diagnozowania stanów chorobowych i określania zależności między stężeniami metali a różnymi chorobami.

Toksyczne elementy mogą być 200 do 300 razy bardziej skoncentrowane we włosach niż we krwi czy moczu. Wykrycie szkodliwych substancji we włosach to pierwszy krok do podjęcia detoksykacji organizmu.

Badanie składu chemicznego włosów prowadzi wiele laboratoriów w całej Polsce. Ważne są wskazówki dotyczące próbki włosów pobieranych do analizy. Niezastosowanie się do określonych procedur może dać niewłaściwe wyniki. Zastosowane farby, lakiery, szampony czy kurz i zanieczyszczenia zewnętrzne zafałszują pomiary.

Próbka włosów musi być czysta, pobrana z okolicy potylicznej głowy, blisko nasady włosów. Jeśli włosy były farbowane to włos do badania może być wzięty dopiero po odrośnięciu czyli ok. 8 tygodniach.

Analiza pierwiastkowa włosów i ewentualne nieprawidłowości powinny być tylko impulsem do dalszej pogłębionej diagnostyki lekarskiej.

Wypadanie włosów

Wypadanie włosów to ważny sygnał mówiący o kondycji naszego organizmu. Większość ludzi traci średnio około 50 do 100 włosów na głowie w ciągu jednego dnia.

Przy krótko obciętych włosach nawet nie zauważamy, kiedy je tracimy. Włosy te zostają zastąpione przez odrastający w tym samym mieszku nowy włos. Taka ilość wypadających włosów jest całkowicie normalna i nie ma powodu do niepokoju.

 

Jeśli jednak tracisz ich więcej, warto zastanowić się nad przyczyną. U kobiet częstą przyczyną wypadania włosów, jest ich nieprawidłowa pielęgnacja. Zbyt dużo chemicznych zabiegów fryzjerskich; farbowanie, trwała ondulacja, rozjaśnianie osłabiają strukturę włosa.

Również suszenie zbyt gorącym nawiewem z suszarki, nie tylko powoduje łamliwość włosów, ale także wpływa na skórę głowy. Jednak przyczyn ubytku włosów może być dużo więcej i niektóre mogą świadczyć i być skutkiem innych chorób.

Wypadanie włosów po ciąży, a także zmiany hormonalne są identyfikowane jako jedne z głównych przyczyn. W okresie dojrzewania u nastolatków jest to dość powszechny problem, który zwykle ustępuje, kiedy mija „burza hormonów”.

Utrata włosów jest też normalnym procesem starzenia się organizmu. Wśród dorosłych najczęstszą przyczyną wypadania włosów jest łysienie androgenowe. Zwykle wpływ mają tu czynniki dziedziczne związane z hormonem androgenowym, które powodują kurczenie się i zamieranie mieszków włosowych.

W tym wypadku łysienie na czubku głowy, lub cofająca się linia włosów, choć może powodować dyskomfort, nie stanowi poważniejszego medycznego problemu.

Wypadanie włosów może być jednak następstwem innych endokrynologicznych zaburzeń jak choroby tarczycy, zespół policystycznych jajników, zaburzenia cukrzycowe.

Kolejnym powodem utraty włosów jest łysienie plackowate. To choroba autoimmunologiczna w której układ odpornościowy atakuje mieszki włosowe. Dotyczy to nie tylko okolicy głowy, ale także może objąć inne owłosione części ciała.

Wypadanie włosów może być skutkiem ubocznym zażywania niektórych leków. Osoby cierpiące na raka i poddane chemioterapii lub radioterapii, w ciągu kilku tygodni tracą większość lub wszystkie włosy. Po kilku miesiącach od zakończenia terapii i odbudowaniu organizmu, włosy zwykle odrastają.

Nadmierne gubienie włosów dotyka też osoby po traumatycznych przeżyciach np. śmierć bliskich, rozwód, życie w długotrwałym stresie, czy depresja.

Innymi czynnikami wpływającymi na przerzedzanie się włosów są infekcje i choroby skóry głowy np. łuszczyca, łysienie bliznowate, łojotok, grzybica.

Wypadanie włosów jest więc często sygnałem alarmowym świadczacym o innych współistniejacych chorobach i nie należy tego problemu bagatelizować.

 

 

Administrator serwisu nie ponosi konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji z zakresu wiedzy specjalistycznej zaprezentowanej w serwisie ekup.pl.

Czy wiesz że:
Najszybszym zwierzęciem jest sokół wędrowny, który osiąga prędkość do 320 km/h.
Humor i Dowcipy