koperta
ekup@ekup.pl
smartfon do e-commerce

Siła transmisji Live w handlu w mediach społecznościowych

W kwietniu i w maju 2021 roku przeprowadzono badania trendów w handlu online. Analitycy skupili się tym razem na dynamicznie rozwijającej się sprzedaży przez media społecznościowe (Social Media). To pierwszy w Polsce raport, który ocenił również rolę Live Commerce (sprzedaż na Żywo) w zakupach internetowych.

Moda na zakupy w Social Media to trend, który od 2 lat silnie wzrasta. Analizy sprzedaży za pośrednictwem tego kanału pokazują, że 27 % Polaków dokonało tego typu zakupów. Nowością, którą musimy uwzględnić chcąc wypromować sklep internetowy w mediach społecznościowych, jest możliwość prowadzenia transmisji live na Facebooku. W czasie takich przekazów i filmików na żywo, aż 25 % oglądających dokonuje bezpośrednich zakupów.

 

Handel w mediach społecznościowych

Choć zyski ze sprzedaży szacowane są na razie w mikroskali, to nie należy pomijać tej nowej alternatywy zbytu towarów dla zwiększenia obrotu sklepu internetowego. To rozwijający się nurt, którego siłą jest dostępność (smartfonów używają wszyscy) i powszechność - nadal trwa trend na aktywność i bieżące śledzenie aktualności w mediach społecznościowych.

27% Zakupy za pomocą social media
25% Zakupy podczas transmisji Live
18% Sprzedaż za pomocą social media
8% Prowadzenie sprzedażowej transmisji Live

 


W grupie kupujących większość stanowią kobiety, 35% zadeklarowało, że dokonywało transakcji przez media społecznościowe. Bardziej otwarci na nowe ścieżki zakupów i sprzedaży są ludzie młodzi do 24 roku życia, stanowią oni aż 42 % nabywców. Co ciekawe, wśród klientów przyznających się do kupowania produktów za pośrednictwem Social Media, nie brakuje też osób po 50 roku życia.

Transmisja Live Facebook

Najchętniej z tej formy dokonywania zakupów korzystają ludzie w mniejszych miastach i wsiach, co zwykle wynika ze znikomej ilości lokalnych sklepów i ich oferty sprzedażowej. Najwięcej transakcji zawieranych jest podczas sprzedaży takich produktów jak obuwie, książki, płyty i kosmetyki.

Niekwestionowanym liderem wśród platform social commerce jest Facebook, potem długo nic, a na kolejnych miejscach są Instagram oraz YouTube. 

82% Facebook
19% Instagran
16% YouTube
7% TikTok
7% Pintrest
7% Snapchat
6% LinkedIn
8% Inny

 

Planując strategię naszego e-biznesu powinniśmy uwzględnić social commerce. Należy skorzystać z dostępnych badań odnośnie najaktywniejszych grup społecznych korzystających z nowoczesnych kanałów sprzedażowych.

Jak wynika z tych badań, olbrzymim potencjałem są dojrzałe kobiety po 50 i ludzie młodzi do 24 roku życia, dlatego pod kątem tej grupy odbiorców powinniśmy definiować działania marketingowe. Zresztą, patrząc na dostępne przekazy w mediach społecznościowych, to w przytłaczającej większości kobiety są autorkami transmisji Live - Facebook i jego statystyki potwierdzają to dobitnie.

Źródło: Fundacja Kobiety e-biznesu

Czy wiesz że:
Największym zwierzęciem jest niebieski wieloryb, który osiąga długość do 30 metrów i waży do 200 ton.
Humor i Dowcipy